Як відновити печінку після тривалого вживання алкоголю-доведені методи

Постійне вживання алкоголю призводить до ряду порушень в роботі внутрішніх органів. Однією з головних мішеней стає печінку.

Статистика невтішна: приблизно у 30% людей, які зловживають алкоголем, розвивається цироз, а ще в 15% випадків розвивається гепатоцелюлярна карцинома (розмовно рак печінки). Крім того, зловживання спиртним збільшує ризик виникнення жирового гепатозу, гепатиту і безлічі інших патологій.

У міру розвитку алкогольного ураження печінки несприятливі наслідки набувають все більш виражений характер. Існує ряд симптомів, які допомагають визначити виникнення проблем в роботі цього органу.

На щастя, більшість захворювань печінки, викликаних зловживанням спиртним, мають оборотний характер і піддаються лікуванню . Печінкові клітини мають високу здатність до регенерації. Терміни ж їх відновлення залежать від тяжкості ураження і індивідуальних особливостей.

У цій статті ми розглянемо основні правила і методи, які дозволять прискорити процес відновлення печінки після тривалого і регулярного прийому алкоголю.

8 наслідків регулярного вживання

Прийом алкоголю неминуче негативно впливає на печінку. Саме цей орган змушений переробляти і виводити продукти розпаду етилового спирту – найбільш активного компонента алкогольних напоїв.

Детально механізм впливу алкоголю на печінку ми описали в минулій статті.

Наслідки можна звести до кількох негативних ефектів, які найбільш яскраво проявляються після регулярного тривалого надходження спиртовмісних напоїв в організм.

 1. Порушення ліпідного обміну. після вживання алкоголю відбувається посилення вироблення жирних кислот, при цьому синтез ферменту, здатного їх розщеплювати, зменшується. Так етанол провокує збільшення вмісту ліпідів в крові, що призводить до гіперліпідемії. Цей стан не є нормальним для організму, тому включаються природні механізми захисту серцево-судинної системи . Клітини печінки-гепатоцити & 8212; беруть на себе роботу по зв'язуванню жирів. Результатом стає накопичення в них великої кількості ліпідів.
 2. Скорочення надходження білків і вітамінів. для своєчасної регенерації тканин печінки необхідний постійний приплив амінокислот – будівельного матеріалу білків. Етанол надає руйнівну дію на слизову кишечника, яка забезпечує всмоктування цих корисних речовин. Але на поглинанні жирів це не позначається. Разом ці два фактори призводять до утворення стану, відомого як жирова дистрофія – гепатоз.
 3. Жирове переродження тканин. при накопиченні певної критичної кількості жирів гепатоцитами ці клітини перестають виконувати свої функції. Їх внутрішня структура і будова мембран змінюється, адаптуючись до необхідності утримувати таку велику кількість ліпідів.
 4. Окислення алкоголю в печінковій тканині. процес розщеплення і переробки етанолу в організмі призводить до утворення значного обсягу ацетальдегіду. Це органічна сполука крім інших своїх особливостей має високу токсичність. Під його впливом в гепатоцитах з'являються вогнища некрозу – починається відмирання. Це патологічний стан призводить до наступної стадії алкогольного ураження – гепатиту.
 5. Алкогольний гепатит. може протікати в гострій або хронічній формі. Ступінь вираженості залежить як від індивідуальної стійкості організму, так і від вживаних доз етанолу. В обох формах відмінною рисою є порушення функції знешкодження екзогенних, тобто зовнішніх, токсинів. Пошкоджені гепатоцити не в змозі брати участь в процесі детоксикації, а зменшення їх кількості призводить до все більш серйозних збоїв в роботі цього механізму.
 6. Порушення імунної функції. ще одним дуже важливим наслідком постійного прийому алкогольних напоїв стає порушення клітинного імунітету. Підвищення чутливості клітин імунної системи, викликане ацетальдегідом, призводить до аутоімунних реакцій: відбувається знищення клітин силами самого організму, наростають ознаки запалення. Природний фільтр організму перестає справлятися з функцією виведення токсинів.
 7. Збільшення утворення фібрину. Одним з речовин, які виробляються під впливом ацетальдегіду, є гіалін. При наявності запального процесу, відмирають гепатоцити заміщаються фіброзними волокнами, основою яких стає гіалін. Вони порушують нормальний транспорт речовин, викликаючи збої в харчуванні тканин і погіршуючи виведення токсинів, що призводить до ще більшого ураження цього органу. Так розвивається фіброз, а потім і цироз, зміни призводять до остаточної втрати печінкою своїх функцій.
 8. Канцерогенний ефект. ацетальдегід відомий як один з канцерогенів. Під його впливом відбувається переродження печінкових клітин. Одним з результатів тривалого зловживання алкогольними напоями може стати аденокарціонома.

 

Симптоми та ознаки ураження печінки алкоголем

Настільки значущі зміни в будові печінки і її внутрішніх процесах не можуть проходити без зовнішніх проявів. При невисокому ступені ураження організм ще може, задіявши резерви, компенсувати часткову втрату працездатності печінкової тканини. При подальшому розвитку патологічного процесу перші симптоми і ознаки цирозу та інших важких уражень проявляються все яскравіше.

 1. Порушення травлення. до цієї групи симптомів відносяться ті неприємні прояви, які пов'язані з ферментної діяльністю. Перш за все відзначають виникнення нудоти і навіть блювоти після вживання продуктів, для переробки яких потрібна значна кількість жовчі. Її продукція знижується в міру скорочення відсотка здорових тканин, що призводить також до розладів кишечника.
 2. Шкірні прояви. хвора печінка і проблеми обміну речовин часто маніфестуються висипаннями на шкірі, зміною її забарвлення, появою лущення. При наростанні інтоксикації вони будуть ставати все більш очевидними. На перших етапах зміни стосуються появи нездорового, тьмяного кольору шкірних покривів, у міру розвитку гепатиту з'являється характерний жовтуватий відтінок. Висипання носять характер плям або дрібної висипки. Слід враховувати, що при інтоксикації посилюється схильність до алергічних реакцій, тому часто свербіж і розчухи на шкірі – результат підвищилася чутливості до алергенів.
 3. Неприємні відчуття в черевній порожнині. після прийому важкої, багатої жирами їжі виникає відчуття тяжкості і біль в правій частині живота. При цьому деякі кажуть, що печінка ніби &171;ниє&187; або &171;тягне&187;. Окремо ця ознака не свідчить про що почалися патологічних змінах, але враховується в сукупності з іншими симптомами. При прогресуванні алкогольного ураження хворобливість посилюється.
 4. Зниження працездатності . порушення функцій цього органу проявляється і в помітно більш швидке стомлення , сонному і апатичному стані. Ці ознаки тісно пов'язані не тільки з пригніченням нервової діяльності , але і зниженням артеріального тиску.
 5. Погіршення апетиту і зниження маси тіла. розлад травлення і обміну речовин ведуть до істотного зниження апетиту. Пацієнт інтуїтивно уникає жирної і гострої їжі, після якої йому ставати гірше. Засвоєння білків і вуглеводів страждає через порушення обмінних механізмів. Наслідком цього стає втрата ваги хворими.
 6. Зміна кольору продуктів життєдіяльності. через порушення механізму трансформації білірубіну змінюється колір сечі і калу: калові маси знебарвлюються, а сеча, навпаки, темніє. Ця ознака спостерігається при розвитку гепатиту.
відсутність видимих зовнішніх проявів не може служити доказом відсутності шкідливого впливу алкоголю.

Чи відновлюється орган після відмови?

Гепатоцити відрізняються високою здатністю до регенерації. У нормальному стані цей процес йде безперервно, а видимі ознаки хвороби з'являються тільки при вичерпанні компенсаторних можливостей.

На ранніх етапах відновлення відбувається в переважній більшості випадків при припиненні несприятливого впливу етанолу. Тобто після повної відмови від спиртного печінку у людини може відновитися сама.

При гепатозах для пацієнтів, які прагнуть змінити спосіб життя, прогноз розвитку ситуації дуже сприятливий.

Гепатити вимагають більш глибокого і систематичного лікування, але гепатоцити активно діляться і збільшуються в розмірах для заміщення загиблих. Заміщення печінкових клітин фібриновими волокнами-процес незворотний, працездатність органу відновлюється за рахунок вцілілих ділянок нормальної тканини.

для успішної регенерації необхідно створити сприятливі умови – повністю відмовитися від вживання спиртних напоїв, дотримуватися дієти і виконувати настанови лікаря.

Терміни регенерації

Через скільки часу після відмови від алкоголю орган повертає свої колишні функції? Час, необхідний для відновлення, залежить від ступеня ураження печінки і тривалості прийому.

У разі первинного, нехай і тривалістю в кілька днів, надходження в організм великих доз етилового спирту на знешкодження продуктів його розпаду і повернення до нормальних показників роботи вимагає близько двох тижнів.

Якщо ж подібні епізоди носять повторюваний характер, то кожен раз відновлювальний термін буде довшим.

При розвитку запальних процесів слід очікувати нормального функціонування не раніше півроку після останнього прийому. Такі захворювання, як цироз, можуть стати причиною дисфункції на кілька років, а одужання буде залежати багато в чому від проведеного лікування.

4 загальні правила в період відновлення

 1. Відмова від спиртовмісних продуктів. передбачає повне виключення надходження етилового спирту з раціону. У перший період слід уникати навіть лікарських препаратів, в складі яких є спиртовий розчин, наприклад, настоянки. Навіть епізодичні повернення призведуть до загальної неефективності лікування.
 2. Дотримання норм здорового способу життя. включає встановлення режиму праці та відпочинку. Ступінь допустимої залученості в трудову діяльність визначають, виходячи з самопочуття пацієнта. Створення умов для нічного відпочинку, підтримання оптимального рівня фізичної активності допоможуть у справі відновлення.
 3. Створення збалансованого раціону на основі дієтичних приписів. при захворюваннях, при яких основним постраждалим органом стала печінка, призначається щадна дієта. Її склад дозволяє складати щоденне меню, зберігаючи різноманітність і смакове багатство харчування. Необхідно стежити, щоб кількість і якість вживаної їжі були достатніми.
 4. Звернення за медичною допомогою. якщо є підстави припускати, що процес алкогольного отруєння перейшов в стадію жирової дистрофії, то подальше лікування повинен призначати лікар. У його розпорядженні є численні лікарські препарати, фізіотерапевтичні процедури, а при необхідності, і хірургічні методи.

Дієтичне харчування

Класичною дієтою для людей, які страждають захворюваннями печінки і жовчного міхура, вважається стіл №5. Він передбачає повне усунення з меню гострої і жирної їжі.

Накладає суворі обмеження і у виборі методів приготування страв – заборонена жарка, небажано гасіння. Перевага віддається приготування на пару, варінні.

В сучасних умовах зручно буде використовувати для приготування дієтичних страв мультиварку, так як цей агрегат дозволяє забезпечити максимально щадну обробку продуктів.

Оскільки засвоєння білків порушено, то особлива увага приділяється надходженню достатньої кількості тваринних продуктів з числа дозволених. До них відносяться телятина, курятина, кролятина, нежирна риба. Свинина і баранина не рекомендовані, як і яйця. Бажано присутність в раціоні великої кількості овочів і фруктів.

Овочі краще їсти після термічної обробки, фрукти і ягоди - в свіжими або у вигляді напоїв і десертів. Винятком стають кислі плоди, так як вони можуть викликати загострення проблем з жовчним міхуром.

Народні засоби

Деякі народні методи дійсно володіють доведеною ефективністю і можуть допомогти відновити нормальну роботу органу. До найбільш перевіреним відносять:

 1. Мед. визнаний засіб для прискорення регенерації. Для оздоровлення печінки пропонується використовувати суміш меду з корицею. На 300 г меду потрібно взяти 1 ст.л. меленої кориці. Ретельно перемішати і дати настоятися протягом доби. Приймати до їжі, 2-3 рази на день, одноразова доза – 2 ст.л. це засіб допоможе також підтримати сили за рахунок надходження вуглеводів. Пропити цей засіб слід 10-12 днів, потім потрібно зробити перерву. Детальніше про вплив меду на печінку тут →
 2. Деревний гриб. його традиційно приймають у вигляді напою. Для цього протягом доби наполягають тертий гриб, залитий теплою водою. Вийшло питво потрібно приймати по півсклянки до їжі, 3 рази на добу, але не більше 10 днів поспіль.
 3. Соки. Фруктові та ягідні соки багаті вітамінами і можуть прискорювати всі обмінні процеси. Найбільш ефективними при печінкових проблемах будуть морквяний, томатний, гранатовий, гарбузовий соки. Вживати їх слід обачно, не більше літра на добу, бажано в розведеному вигляді.

Лікарські трави

Деякі рослини мають гепатопротекторні і регенеруючі властивості, а також допоможуть почистити печінку від шкідливих речовин. Слід скористатися одним з наступних рецептів:

 1. Розторопша. плоди цієї рослини зарекомендували себе як відмінний засіб проти запалень в печінці і жовчному міхурі. Для приготування лікувального чаю потрібна 1 ч.л. плодів і 250 мл окропу. У керамічній або скляному посуді з кришкою залишити на 20-25 хв.процідити. Пити до їжі, по 100-120 мл, можна змішувати зі звичайним чаєм або м'ятним відваром для поліпшення смаку.
 2. Звіробій. його листя мають протизапальну дію, він використовується як ефективні ліки при гепатитах і для очищення при токсичних ураженнях печінки. Найбільш зручним способом прийому вважається відвар або чай. Відвар із звіробою зі смородиною готують з рівних частин того і іншого – по 1 ч. л. на 300 мл. заливають гарячою водою і настоюють на водяній бані протягом 15 хв. пити потрібно перед їжею, по 150 мл.
 3. Овес. відомий своєю здатністю виводити токсини та зв'язувати жири. При алкогольному ураженні печінкової тканини можна використовувати вівсяної кисіль для ефективної чистки. Для приготування цього засобу потрібно додатково подрібнити 500 г вівсяних пластівців. Залити 1,5 л гарячої води і дати постояти 5-6 годин. Отриману суміш процідити, довести до кипіння і потримати на вогні ще 5 хв.остудити. Пити до їжі по 0,5 склянки.

Аптечні препарати

В якості ліків для відновлення і захисту гепатоцитів, профілактики і лікування алкогольного ураження печінки, використовуються кілька груп препаратів.

Рослинні

Багато рослинні таблетки створені на основі різних лікарських рослин і їх комбінаціях.

 1. Карсіл. виготовляється з плодів розторопші. Зв'язує токсини, не дозволяючи їм руйнувати гепатоцити. Випускається у вигляді таблеток в оболонці. Підходить для лікування дорослих і дітей старше 12 років.
 2. Аллохол. в його основі – кропива і часник. Підтримує продукцію жовчі і полегшує її виведення. Можна використовувати для пацієнтів старше 3 років.
 3. Лів 52. недорогий комбінований препарат, включає в себе велику кількість екстрактів лікарських рослин, в тому числі цикорію, пасльону, деревію. Застосовується для дорослих і дітей старше 2 років.

Тваринного походження

 1. Гепатосан. в якості сировини використані печінкові клітини свині. Основна дія-усунення токсинів і сприяння регенерації. Може викликати алергічні реакції.
 2. Сірепар. сировиною послужила печінкова тканина великої рогатої худоби. Найбільш ефективний при гепатозах. Вводять парентерально-в/м або в/в.

Синтетичні

 1. Препарати урсодезоксихолієвої кислоти: Урсофальк, Урсосан. регуляція ліпідного обміну, зниження рівня холестерину, відновлення вироблення жовчі.
 2. Гептрал. містить регулятор ліпідного обміну – адеметіонін. Надає комплексний вплив: захищає і очищає тканин печінки, протидіє заміщенню їх фібрином.

Фосфоліпідні препарати

 1. Ессенціале форте. основний ефект – захисний, підтримує структуру клітинної мембрани, перешкоджає процесу заміщення фібрином гепатоцитів.
 2. Есслівер форте. поєднання фосфоліпідів з вітамінами. Перешкоджає розвитку фіброзу, підтримує функцію виведення токсинів. Комплекс вітамінів допомагає регенерації тканин.

Що робити при тяжкому ступені ураження?

При важкій стадії розвиваються супутні патології, що послаблюють організм. Виникає артеріальна гіпертензія, погіршується виведення рідини, в результаті чого розвивається асцит, страждають серце і легені.

На цьому етапі лікування в домашніх умовах видається малоймовірним. цироз, ракові захворювання вимагають не тільки прийому лікарських препаратів, але і хірургічного втручання.

Прогноз залежить від віку, готовності пацієнта змінити спосіб життя, своєчасно наданої медичної допомоги. Термін відновлення також дуже тривалий.

Правила прийому для мінімізації шкоди

 1. Кількість і якість. вважається, що вживання більш, ніж 70-80г чистого етилового спирту щодня призводить до виникнення стійких порушень в організмі. Відповідно, відносно безпечною дозою буде 1 склянка вина або 100 г коньяку або 1 л пива, але не кожен день. Змішання напоїв або вживання сумнівних за якістю збільшує ймовірність настання несприятливих наслідків.
 2. Правильне поєднання. не можна пити спиртне на порожній шлунок: пошкодження слизової кишечника викличе збільшення числа токсинів, з якими зустрінуться гептоцити. Не слід запивати і заїдати алкоголь гострим і жирним. Більш вдалим рішенням буде нежирне м'ясо, свіжі або тушковані овочі, запечена риба.
 3. Рух. для більш швидкого виведення продуктів розщеплення алкоголю з організму на наступний день після прийому потрібно забезпечити помірне фізичне навантаження. Не можна відлежуватися в ліжку або займатися сидячою роботою: застій тільки погіршить ситуацію.

Відео по темі

Радимо переглянути такі відео:

Висновок

Таким чином, гепатоцити можуть регенеруватися при створенні сприятливих умов. Слід лише дотримуватися певних правил і не відступати від них. Головними з них будуть повна відмова від алкоголю на час лікування, дотримання необхідної дієти, дотримання вимог лікаря і прийом запропонованих медикаментів.