10 простих способів, як швидко і правильно почистити лімфу в домашніх умовах

лімфатична система відіграє основну роль в міжклітинному обміні за участю рідини, побічно бере участь у виведенні токсинів і залишкових продуктів життєдіяльності, в тому числі у формуванні поту.

у свою чергу, лімфа &8212; це безбарвна рідина, яка циркулює по лімфатичній системі.

а чи можна як-небудь почистити цю саму лімфу? І навіщо взагалі це робити? Що слід мати на увазі під такою «чищенням» і чи можливо її виконати самостійно в домашніх умовах? Який спосіб найпростіший і швидкий? Всі відповіді в нашій статті.

5 причин забруднення лімфи

ключові причини забруднення лімфи наступні:

 1. інфекції. при попаданні вірусів, грибків або бактерій в організмі вони починають активно розмножуватися, а також в буквальному сенсі споживати біохімічні елементи. Весь цей процес супроводжується активним виділенням продуктів їх життєдіяльності, які для людського організму є токсинами. І багато з них виводяться саме через лімфатичну систему. Але якщо інфекція тривалий період знаходиться в організмі (наприклад, від папіломавірусу зовсім практично неможливо позбутися), то і токсини можуть накопичуватися в лімфі.
 2. збої в роботі печінки і сечовидільної системи. Ряд токсинів з організму виводяться за допомогою печінки (яка виступає в якості фільтруючого елемента), або через сечовидільну систему (в цьому випадку «фільтром» є нирки). Але якщо у людини спостерігаються, наприклад, ниркова недостатність або зниження активності печінки, то токсини виводяться повільно. Частина з них весь цей період будуть перебувати саме в лімфі.
 3. збої в роботі лімфатичних вузлів. головна їх функція – це саме «фільтрування» потоку лімфи. Але при деяких захворюваннях робота тих самих вузлів порушується. Відповідно, в якості фільтрів вони починають працювати неповноцінно, залишаючи в лімфі більшу частину токсинів.
 4. порушення нормальної мікрофлори кишечника. має на увазі такий стан, коли в кишечнику кількість патогенної мікрофлори істотно перевищує над корисними бактеріями. У підсумку-в ньому накопичуються токсини, які проникають через стінки кишечника і потрапляють також в лімфатичну систему.
 5. дефіцит певних мікроелементів в організмі. зокрема, це стосується водно-сольового балансу. При надмірному накопиченні натрію утворюються так звані «уратні» сполуки, які потрапляють і в лімфу. Для організму такі елементи – токсичні.

ще нерідко лімфа забруднюється через неправильну роботу ендокринної системи, коли в організмі банально порушується нормальний перебіг обмінних процесів. Але в цьому випадку банальна чистка не допоможе, а нормалізувати стан лімфатичної системи вдасться тільки з усуненням початкової причини її забруднення.

що дає процедура очищення?

Чистка лімфи надасть наступне позитивну дію на організм людини:

 1. стан шкіри покращиться. пояснюється це саме нормалізацією обмінних міжклітинних процесів, що супроводжується прискоренням регенерації, нормалізації кількості вологи в клітинах (і міжклітинної рідини також).
 2. поліпшення роботи травної системи. чим більше «правильний» біохімічний склад лімфи – тим швидше протікають всі обмінні процеси. Відповідно, організм в такому випадку стимулює засвоєння поживних мікроелементів з кишечника.
 3. покращення роботи серцево-судинної системи . лімфа – це основа, з якої згодом формується кров. Відповідно, від її складу прямо залежить майбутня робота серцево-судинної системи. Позбавлення від токсинів зменшить навантаження на серце, поліпшить стан судин , запобіжить розвиток таких захворювань, як гіпертонія, атеросклероз.
 4. нормалізується водно-сольовий баланс. по-перше, це покращує роботу печінки, знижує ймовірність окислення її клітин (через що нерідко в майбутньому розвивається цироз, а то і зовсім рак печінки). По - друге, це знижує ризик виникнення набряків нижніх кінцівок, що нерідко буває при хронічній гіпо-або гіпертонії.
 5. покращується самопочуття. і пов'язано це з прискоренням обмінних процесів в мозку , в тому числі і з синтезом спеціальних груп гормонів, які відповідають за емоційне самопочуття і настрій людини (їх виділяють в окрему групу «ендорфінів»). Побічно це також покращує загальну роботу мозку, пам'яті , збільшує біодоступність йоду.

а ще процедура очищення – це хороший і простий спосіб позбутися від неприємного запаху поту. Саме через неправильну роботу лімфатичної системи найчастіше виникає такий неприємний симптом (причому, частіше – саме у жінок, що пояснюється фізіологією їх організму, коли в обмінних процесах активно використовується підшкірна клітковина).

Топ 10 ефективних способів

на тематичних форумах можна знайти десятки, якщо не сотні методів, очищення лімфи, багато з яких можна застосовувати в домашніх умовах. Але далеко не всі вони виявляються ефективними на практиці. але є і такі рецепти, які рекомендують використовувати навіть лікарі. ці методи допомагають правильно очистити лімфу від токсинів, збільшити концентрацію нутрієнтів. Нижче ми розглянемо найбільш ефективні і безпечні з них.

1. Правильна дієта

Суть дієти досить проста – це включення в раціон тих продуктів, які активно прискорюють відтік лімфи, а також стимулюють процес її синтезу. до таких можна віднести:

 1. морква (зокрема, морквяний сік);
 2. волоські горіхи;
 3. куряче м'ясо;
 4. морська капуста;
 5. жирна риба;
 6. шпинат;
 7. чорний шоколад.

головне – вживати ті продукти, в складі яких є чимала кількість вітамінів в-групи, а також ненасичені жирні кислоти (омега-3). У раціон також можна включити харчові добавки, які також мають такі елементи (наприклад, риб'ячий жир). Всі ці речовини стимулюють міжклітинні обмінні процеси, а також беруть участь у виведенні залишкових продуктів життєдіяльності саме з клітин.

А ось від жирного слід тимчасово відмовитися, щоб знизити кількість ліпідних сполук в лімфі. Саме тому рекомендується їсти тільки куряче м'ясо – в ньому найменше жиру.

також обов'язково потрібно пити щодня не менше 1,5 – 2 літрів питної води. Бажано - без газу, не мінералізовану. Саме вода є основною лімфи (близько 90% від її складу).

2. Трав'яні збори

краще себе в цьому плані проявив відвар на основі польового хвоща, календули і ромашки. Такий засіб є потужним сечогінним препаратом, що прискорює також відтік лімфи.

для його приготування потрібно:

 1. взяти по 1 чайній ложці кожної з вищевказаних трав( в сушеному стані);
 2. залити 0,5 літрами окропу, проварити протягом 15 хвилин на слабкому вогні;
 3. дайте настоятися до повного охолодження;
 4. процідіть через кілька шарів марлі.

готовий відвар випити протягом дня, бажано перед прийомом їжі. Курс - не менше 10 днів. При необхідності його збільшують до 30 днів (але тільки при відсутності протипоказань).

3. Поєднання солодки та ентеросгелю

таке поєднання є одним з найпопулярніших «домашніх» методів Чищення лімфи і лімфатичної системи.

настій або відвар з сушеного кореня солодки стимулює відтік лімфи, а ентеросгель – виводить токсини з кишечника, запобігає їх подальше потрапляння в лімфатичну систему.

побічно такий засіб ще й сприяє затримці рідини в шлунково-кишковому тракті (дія виходить таким, як при вживанні клітковини).

сам настій або відвар з кореня солодки приймають 3 рази на день безпосередньо під час їжі, а Ентросгель – вранці натщесерце (за 30 – 45 хвилин до запланованого сніданку). Курс лікування займає всього 7-10 днів, повторити його рекомендується через місяць. А далі – проводити тільки для підтримки результату 1 раз в 3-4 місяці, не частіше.

4. Метод Ольги Бутакової

Ольга Бутакова, яка є фахівцем з обмінних процесів в організмі людини, також радить використовувати метод з коренем солодки і Ентеросгелем, але рекомендує доповнити таку чистку наступними методиками:

 1. щоденне вживання бурих водоростей (їх можна придбати як в продуктових магазинах, так і в аптеках як харчову добавку);
 2. включення в раціон артишоки, шпинат.

а на додаток до такої чищенні – віддавати перевагу свіжовичавленим сокам з цитрусових, багатих на аскорбінову кислоту.

дотримуватися таку дієту слід лише періодично. Якщо робити це постійно, то є ймовірність порушення нормального балансу мікрофлори (істотне переважання «корисних» бактерій в кишечнику також може нашкодити організму, так як їжа повноцінно просто не буде перетравлюватися).

5. Спеціальні вправи, гімнастика

на цей рахунок фахівці рекомендують якомога більше бігати, а також силові тренування з навантаженням на біцепси і трицепси.

чому саме такі вправи підходять найкраще для очищення лімфосистеми? Тому що з їх допомогою задіюються ті групи м'язів, які беруть участь в транспортуванні лімфатичної рідини (виступаючи свого роду насосами).

а ось БІГ – кращий варіант для швидкого потіння, коли також прискорюється відтік лімфи. Такі тренування не повинні бути частими. В принципі, досить занять по 2 години 3 рази на тиждень.

лімфатична система за своєю будовою схожа на кровоносну. Але головною відмінністю є те, що лімфа не перекачується за допомогою серцевих скорочень. Замість них використовуються якраз м'язові скорочення, які поступально і беруть на себе функцію апарату перистальтики.

тому прийому тільки відвару солодки або будь-якого іншого засобу буде недостатньо для стимуляції лімфотоку. Фізичні вправи повинні бути обов'язковим доповненням терапії.

6. Самомасаж

масажувати найкраще шию і область пахв – саме там знаходяться найбільші сплетення лімфовузлів. Можна для цього також використовувати спеціалізовані механічні Масажери, що створюють м'яку вібрацію. За 20 хвилин таких процедур кожен день буде більш ніж достатньо.

Принцип очищення лімфатичної системи виходить таким же, як і при фізичних вправах – стимулюються м'язові сплетення, що відповідають за лимфоток.

при інфекційних захворюваннях в гострій стадії подібні самомасажі краще не виконувати, так як навантаження на лімфатичну систему і без них в цей період досить висока.

7. Контрастний душ

на подив, сприяє швидкому очищенню лімфи від накопичень уратних натрієвих сполук.

як це працює? За рахунок активізації потових залоз, які починають більш активно виділяють рідину, а разом з цим прискорюються міжклітинні обмінні процеси (за рахунок більш швидкого кровотоку).

зловживати контрастним душем не варто, сама процедура повинна займати буквально 3 – 4 хвилини, не більше. Це, до речі, також збільшує концентрацію лімфоцитів в крові, що прямо покращує роботу імунної системи.

8. Використання п'явок

на тематичних форумах є сотні позитивних відгуків щодо застосування даної методики.

П'явки при цьому прикладаються саме до великих судинах, не до лімфатичних вузлів. Мовляв, це допоможе простимулювати кровотворну функцію організму, а разом з цим – посилити відтік лімфи.

з наукової точки зору – такий метод працює трохи інакше, так як при втраті крові в першу чергу стимулюється синтез формених елементів, а за рахунок того, що в кров потрапляє особливий фермент – це допомагає позбутися від бляшок, тромбів, ліпідних сполук.

така терапія у багатьох викликає алергічну реакцію, яка провокується ферментом, що потрапляють в кров при проколюванні шкіри п'явками. Попередньо обов'язково проводиться тест на реакцію і тільки після цього дозволяється проводити терапію. Мінімальний курс-10 сеансів з перервою в 3 дні.

9. Метод Аюрведи

згідно з рекомендаціями аюрведи, для очищення лімфосистеми необхідно провести позбавлення від слизу, що накопичився. І підходять для цього солодка, а також німа – досить поширена рослина в країнах Близького Сходу.

листя німа заварюються як звичайний чай (1 чайна ложка свіжих перетертих листя на 200 – 300 мілілітрів води). Приймати по 250 мл після кожного прийому їжі, дітям – по 100 – 150 мл.

на основі німи також існують спеціальні харчові добавки, також широко використовуються в Аюрведе позбавлення від токсинів. Найпопулярніший подібний препарат-Манжишта, придбати його можна в спеціалізованих аптеках або фітолавках.

10. Аптечні препарати

спеціалізованих аптечних препаратів для чищення лімфосистеми не існує, так як такі Не сертифіковані Міністерством охорони здоров'я. Але побічно в цьому допоможуть наступні засоби:

 1. настій солодки. продається у формі спиртового настою. Краплі перед застосуванням рекомендується розбавляти з водою.
 2. Мукалтин. є засобом на основі рослинного екстракту для прискорення відхаркування. Відповідно, дані таблетки прискорюють відтік слизу, стимулюють формування лімфи і її відтік. Приймають короткими курсами, але зате можна давати навіть дітям, так як протипоказання в буквальному сенсі відсутні.
 3. Тіосульфат натрію. по суті, сюди можна включити всі сорбенти, які допомагають організму виводити токсини. Активоване вугілля, ентеросгель, Сорбекс, Абсорбин – принцип роботи всіх препаратів даної категорії ідентичний і полягає в очищенні кишечника від токсичних сполук.

у традиційній медицині для швидкого видалення токсинів їх лімфи і кровотоку призначається така процедура, як плазмаферез. Її суть – це видалення частини крові, яка відразу ж проходить через центрифугу, а залишок (переважно формені елементи) - повертають в кровотік. Разом з видаленням рідини при цьому організм позбавляється і від токсинів, розчинених в ній.

протипоказання

протипоказанням для проведення процедури очищення є наступні захворювання:

 1. Онкологічні захворювання (зачіпають лімфатичну систему, через яку можуть поширюватися метастази);
 2. вагітність, період годування дитини грудьми (лактація);
 3. будь-які інфекційні захворювання в гострій стадії (коли є запальний процес або підвищена температура тіла);
 4. цукровий діабет;
 5. захворювання печінки і сечовидільної системи( в тому числі сечокам'яна хвороба);
 6. непрохідність кишечника (запор).

і перед використанням будь-якого з вищевказаних методів лікування необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем. Ще краще-провести детальну діагностику організму.

можливі побічні ефекти

очищення може викликати такі побічні ефекти:

 1. запаморочення. найчастіше виникає при істотному прискоренні лімфотоку, так як в цьому випадку концентрація формених елементів в крові знижується, головний мозок отримує менше кисню. Ефект тимчасовий, організм приходить в норму, коли виробляє достатню кількість еритроцитів для відновлення їх нормального балансу (на це буде потрібно, в середньому, від 3 до 5 днів).
 2. діарея. прийом більшості сорбентів може викликати розлад кишечника, те ж саме відбувається при затримці в ньому рідини. Ефект теж тимчасовий, покращує очищення від шлаків і щільних калових мас. Єдина порада-пити якомога більше води в цей період, щоб не допустити зневоднення.
 3. висип. при активації лімфотоку багато токсини виводяться саме через шкіру разом з потім. Нерідко це супроводжується появою прищів, як при алергічної реакції. При появі таких симптомів рекомендується проконсультуватися з дерматологом, вказавши на те, що висип з'явилася під час очищення лімфатичної системи.
 4. порушення менструального циклу (у жінок). є нормальним явищем, так як гормональний фон при стимулюванні лімфотоку різко змінюється. Знову ж таки-ефект тимчасовий.
 5. часті позиви до сечовипускання. сечовидільна система прямо пов'язана з регулюванням водно-сольового балансу.

чого слід уникати?

а чим саме забруднюється лімфа? Найчастіше з неї потрібно видаляти:

 1. натрієві сполуки. натрій і калій – два основних елементи, за допомогою яких регулюється сольовий баланс. Однак вони один одного інгібують, тобто, коли калію мало – рівень натрію активно зростає і навпаки. І саме надлишок натрію стимулює роботу сечовидільної системи. Але якщо в організмі виникає збій в метаболічних процесах, то надлишок натрію буде спостерігатися в тому числі і в лімфі.
 2. інфекційні токсини. лімфатична система – це свого роду фільтруючий шар для крові. Всі токсини виводяться через неї.
 3. жири. саме з лімфою ліпідні сполуки переносяться в тканини, органи. Але при надлишку – формуються бляшки, які ускладнюють лимфоток.
 4. підвищені еритроцити. лімфатична система бере участь у виведенні з організму пошкоджених формених елементів, включаючи червоні кров'яні тільця. Вони, в свою чергу, накопичуються при механічних травмах або ж при виникненні деяких інфекційних захворюваннях.
 5. пошкоджені ферменти. та сама ліпаза переноситься в клітини через лімфу. Але при збоях в роботі травної або гормональної систем організм нерідко формує пошкоджені ферменти, для позбавлення від яких і необхідно стимулювати відтік лімфи.
Через лімфоток в організмі можуть поширюватися і деякі різновиди вірусів, паразитів.

висновок

варіантів очищення лімфосистеми – величезна кількість. Найважливіше для цього дотримуватися правильний водно-сольовий баланс, а разом з цим це дає стимулювання відтоку лімфи. Також слід запобігати потраплянню токсинів в травну систему, так як саме звідти велика їх частина і потрапляє в лімфатичну систему.