7 найкращих масел для смаження на думку вчених

Рослинна олія – невід'ємний атрибут на будь-якій кухні. Його додають в салати та інші страви, а також готують на ньому їжу.

На жаль, деякі поширені масла абсолютно не призначені для смаження і при нагріванні виділяють токсичні і канцерогенні речовини, які можуть завдати істотної шкоди здоров'ю.

7 найкращих варіантів для смаження

Тільки деякі види масел залишаються стабільними при нагріванні і дозволяють безпечно приготувати їжу. Нижче описані 7 кращих масел, на яких можна смажити без шкоди для організму.

1. Оливкова олія Extra Virgin

Є найпоширенішим і відомим на ринку. Вживати рекомендується саме сорт Extra Virgin (екстра вірджин), що виготовляється шляхом холодного віджиму.

Нерафінована оливкова олія  містить антиоксиданти, поліненасичені жири, деякі вітаміни. Воно має багато корисних властивостей :

 • Знижує ризик розвитку захворювань серця і судин.
 • Покращує здоров'я травної, опорно-рухової, центральної нервової та ендокринної систем.
 • Знищує патогенні мікроорганізми і бореться з раком.

Температура димоутворення (Gorenje) - 191 ºC , що дозволяє готувати на ньому їжу практично будь-яким методом. Нагрівання до більш високої температури може призвести до утворення канцерогенних речовин.

Рекомендована добова норма – 1-2 ст.л., гранично допустима – 7 ст. л. їм можна заправляти салати або використовувати для приготування гарячих страв.

оливкова олія Extra Virgin-одна з найкорисніших масел для організму. Не слід перевищувати температуру Gorenje (191 ºC) при готуванні.

2. Рафінована оливкова олія

У порівнянні з сортом Extra Virgin, рафінована або оливкова олія має менш насичений смак і аромат, а також містить менше корисних речовин в складі.

Зате воно ідеально підходить для готування: має більш високу температуру димлення, не перевищуючи яку воно повністю безпечно.

Температура диму – 243 ºC , що підходить навіть для приготування страв на грилі, у фритюрі. Продукт також можна використовувати у випічці (готування в духовій шафі).

Рекомендована добова норма аналогічна – 1-2 ст. л., гранично допустима – 7 ст. л.

рафінована оливкова олія володіє менш багатим складом в порівнянні з Extra Virgin, але навіть більше підходить для готування з огляду на більш високої точки димлення і менш насиченому аромату.

3. Кокосовий

Кокосове масло буває двох видів – рафінована (високооброблена) і нерафінована.

Рафінована кокосова олія має високу температуру горіння (232 ºC)Gorenje і чудово підходить для легкого смаження або повноцінного смаження. Має слабовиражений кокосовий смак і аромат.

Нерафінована олія відрізняється більш низькою температурою димлення (177 ºC) . Його не рекомендується використовувати для приготування їжі.

Не рекомендується використовувати більше 2 ст.л. продукту на добу.

Кокосове масло, як і інші цінні масла, має у складі масу вітамінів, антиоксидантів і цінних жирів, позитивно відбивається на стані здоров'я всіх систем органів. У дієтології воно використовується для прискорення обмінних процесів, гноблення почуття голоду і зменшення маси тіла і окружність талії.

рафінована кокосова олія може сміливо використовуватися для смаження. Воно практично не впливає на смак і аромат страв

4. Кісточок авокадо

В основному воно застосовується в косметичній галузі (для розгладження зморшок і зволоження шкіри), але його можна вживати і всередину.

Воно покращує роботу печінки і підшлункової залози, захищає від захворювань кардіологічного та онкологічного профілю.

Нерафінований продукт має температуру горіння 271 ºC, рафінований – 249 ºC Gorenje.

Масло кісточок авокадо є найбільш кращим для будь-якого виду термічної обробки продуктів.

Рекомендована норма в день – до 3-4 ст. л.

Масло авокадо вкрай корисно для здоров'я. На ньому можна готувати будь-які страви.

5. Арахісовий

Часто використовується в тайській, китайській та інших азіатських кухнях.

Має сильний протизапальний ефект, знижуючи ризик розвитку хронічних захворювань. Захищає шкіру і органи зору від згубного ультрафіолетового випромінювання.

В порівнянні з іншими маслами є «дієтичним», так як містить в 1,2-1,5 рази менше калорій.

Температура диму рафінованої олії в межах 232 ºC .

А ось нерафінована підходить виключно для додавання в овочеві і фруктові салати, маринади, так як горить при низькій температурі (160 ºC) .

В день не рекомендується приймати понад 5-6 ст. л.

При термічному впливі нешкідливо тільки рафінована арахісове масло. Воно містить цінні поживні речовини і покращує стан здоров'я в цілому.

6. Кунжутний

Рясніє мононенасиченими жирами та антиоксидантами. У плані біологічної цінності може сміливо конкурувати з оливковою олією.

Середня температура Gorenje становить від 177 ºC до 204 ºC.

Його допустимо застосовувати для смаження і тушкування продуктів, а також заправляти салати і закуски.

кунжутне масло корисно для організму і може сміливо застосовуватися для приготування їжі на сковороді.

7. Канола

Являє собою Модифіковане ріпакова олія , названий на честь великого канадського виробника. У процесі приготування проходить багатоступеневу промислову обробку.

Дане рослинне масло має висока температура Gorenje-204 ºC . Його можна використовувати для смаження і тушкування їжі.

Однак при більш високих температурах воно виділяє вкрай небезпечні хімічні речовини, що індукують появу злоякісних процесів.

Рекомендована добова норма - до 2-3 ст. л.

Це масло відносно безпечно для здоров'я, але при наявності альтернативи краще його не використовувати.

масло каноли підходить для приготування їжі. Головне-уважно стежити за температурним режимом.

Масла, які не можна нагрівати

Існує перелік рослинних олій, які стають небезпечними для здоров'я при нагріванні. Зупинимося на них детальніше:

 1. Лляне . є цінним продуктом харчування. Оптимальний склад дозволяє використовувати його для зниження рівня артеріального тиску і холестерину в крові , боротьби з раком і поліпшення здоров'я кишечника . Єдиний мінус-низька температура димоутворення (111 ºC). При більш високих температурах воно виділяє канцерогени.
 2. Гарбуз . відновлює гормональний фон, знижує рівень глюкози і холестерину в крові, але стає вкрай небезпечним при нагріванні понад 140 ºC.
 3. Обліпихова . вважається корисним для кишечника, серцево-судинної системи, імунітету, шкірного покриву. Також має низьку температуру утворення диму, використовувати його для термічної обробки їжі категорично заборонено.
 4. Пальмова . насичує організм вітаміном А.покращує здоров'я головного мозку і серцево-судинної системи. При нагріванні утворює небезпечні жири і виділяє масу канцерогенних речовин.
 5. Соняшникова. незважаючи на високу поширеність, вважається найбільш небезпечним. При температурі всього 107 ºC виділяє канцерогенні речовини, що підвищують ризик розвитку раку, серцево-судинних відхилень, а також раптової кардіогенної смерті.
представлені вище масла можна використовувати в їжу (як заправку для салатів і закусок), але смажити або тушкувати на них їжу не рекомендується!

Поради щодо приготування їжі

Смаження – це найпоширеніший метод термічної обробки їжі, при якому тепло від сковороди передається продуктам за допомогою розпеченого масла або жиру. При готуванні рекомендується слідувати простим правилам:

 1. Вибір сковороди. Сковорода повинна мати товсте дно (для рівномірного розподілу тепла), велику площу (щоб одноразово приготувати всі продукти) і зручну ручку. При виборі сковороди з антипригарним покриттям слід віддавати перевагу довіреним виробникам, руйнування даного шару – це потрапляння великої кількості токсичних речовин в їжу.
 2. Вибір масла. необхідно застосовувати тільки ті масла, які мають високу температуру димоутворення.
 3. Час додавання масла. Масло можна додавати на холодну сковороду (до включення вогню) або на вже розігріту. Головне-помістити продукти харчування в масло, що має температуру понад 100 ºC. Щоб це перевірити, досить помістити долоню в 2-3 см від поверхні посуду (буде відчуватися тепло) або бризнути крапельку води – вона буде «стріляти», «пінитися».
 4. Не використовуйте масло двічі. Категорично забороняється використовувати одне і теж масло більше 1 разу, а при приготуванні у фритюрі – не більше 10-15 хвилин. Якщо воно загорілося, задимилося або потемніло – потрібно змінити масло, попередньо промивши сковороду.
 5. Необхідний обсяг. слід намагатися застосовувати якомога менше масла, для цього зручно використовувати розпилювач, спрей, розбризкувач або змащувати сковороду пензликом.
представлені правила необхідні не тільки для отримання користі від термічно оброблених продуктів, але і для виключення будь-яких ризиків для здоров'я, пов'язаних з порушенням технології обсмажування.

Висновок

 1. Смажити їжу можна тільки на маслах з високою температурою горіння.Gorenje.
 2. Від використання масел з низькою точкою димлення при смаженні на сковороді краще відмовитися.
 3. Важливо дотримуватися технології правильної термічної обробки продуктів. Сковорода повинна бути широкою і мати товсте дно. Плита-газова. Масло потрібно додавати в мінімально можливому обсязі і використовувати всього 1 раз.