наукові факти про вплив алкоголю на мозок людини-чи руйнує він нейрони і клітини?

Суперечки про вплив алкоголю на нервову систему і мозок йдуть безперервно. Етиловий спирт дійсно володіє різним впливом: він може і розріджувати кров, і згущувати її.

Вживані в малих кількостях алкогольні напої або етанол в складі цілющих настоянок є відмінними засобами, що допомагають засвоєнню корисних речовин, які знаходяться в деяких видах спиртного і в лікарських засобах. Якщо приймати алкоголь у великих кількостях, це призведе до масового відмирання нейронів в корі головного мозку, що підтверджується дослідженнями .

У цій статті ми детально розглянемо питання впливу алкоголю на когнітивні функції і головний мозок людини.

Механізм впливу

Етиловий спирт впливає абсолютно на всі органи, так як дуже швидко виявляється в крові, яка тече по артеріях зі швидкістю приблизно 40 км/год.

Алкоголь діє поетапно:

 1. Спочатку алкоголь розширює судини і розріджує кров. Але цей ефект спостерігається при споживанні напоїв середньої міцності в кількості 50-100 г, а міцних &8212; 30-50 г.
 2. Вживання більшого обсягу веде, навпаки, до згущення крові і руйнування мозкових клітинних мембран. Це неминуче, питання лише в тому, скільки клітин і нейронів загине і продовжить гинути.
 3. Етанол руйнує також мембрани еритроцитів крові, сприяючи їх злипання один з одним, що призводить до утворення згустків. А згустки крові перетворюються в тромби, що перекривають потік крові.
 4. Згустки починають закупорювати кровоносне русло, що призводить до нестачі кисню для клітин мозку. Цей факт, а також умертвіння нейронів і створює стан сп'яніння.
 5. Зі збільшенням концентрації етанолу в крові зміни зазнає діяльність серця, яке починає стукати частіше, швидше проштовхуючи загусла кров, проходженню якої і так заважають згустки. В результаті клітини кори головного мозку продовжують знекровлюватися і вмирати.

Якщо серце і судини не витримують навантаження, сп'яніння може закінчитися інсультом або інфарктом . Це залежить від віку людини, його стану здоров'я, тривалості стану сп'яніння і обсягу випитого.

Детальніше про вплив алкоголю на серцево-судинну систему ми поговорили в минулій статті.

якщо після вживання спиртного вимірювати концентрацію етанолу в організмі, то в печінці його виявиться приблизно 1,45 одиниць, в спинному мозку 1,5, а в головному &8212; 1,75 одиниць.

Що відбувається при споживанні?

Механізм дії великого обсягу етанолу на мозок показує, що кожна доза згубно впливає на цей орган, залишаючи в тканинах численні рани.

Відбувається це тому, що 86 мільярдів нейронів починають відмирати набагато швидше , ніж це визначила природа.

Загибель понад 4% нервових клітин протягом 10 років призводить до помітної психічної деградації людини. Навіть зовні оболонка головного мозку алкоголіка помітно відрізняється від того, як виглядає цей орган у непитущого. Звивини зазвичай згладжені, на поверхні знаходяться &171;вибоїни&187;, помітні сліди крововиливів і абсолютно відмерлі, що не функціонують зони. Причому уражаються саме ті ділянки, які мають відношення до вищої нервової діяльності.

Якщо говорити про зв'язок відчуттів людини з процесами, які відбуваються в головному органі тіла при вживанні спиртного, то ось що буде відбуватися відразу після вживання алкоголю:

 1. В перший момент розширюються судини , посилюється кровообіг, злегка підвищується настрій.
 2. Далі виникає стан невеликого сп'яніння : значить етанол вже в головному мозку. Легка ейфорія & 8212; це вже ознака кисневого голодування.
 3. Підвищене збудження, сильна ейфорія свідчить про відмирання клітин. Активізується медіальний переднемозговой пучок, або центр задоволення, стимулюється вироблення гормонів щастя ендорфінів.
 4. Загальмованість і апатія приходять на зміну ейфорії. Потім слідує стадія похмілля.
у деяких людей або в деяких обставинах замість ейфорії, мозок реагує у вигляді агресія або просто відключається (втрата свідомості). Це обумовлюється особливостями фізіології, спадковістю, стадією захворювання алкоголізмом і ще рядом факторів.

В залежності від індивідуальних особливостей, починаючи з другої стадії, спостерігаються такі патологічні явища, як:

 • Порушення в роботі вестибулярного апарату;
 • Уповільнений темп і проблеми з промовою;
 • Погіршення слуху та зору;
 • Стан розкутості, притуплення почуття сорому і навіть сорому;
 • Порушення уваги та пам'яті.

Чим більше алкоголю в крові, тим неадекватніше поводиться людина. Пов'язано це з тим, що працюють вже не всі частки мозку, тому нервові клітини у випив отримує набагато менше інформації ззовні, ніж у тверезого.  І в кожному конкретному випадку проявляється це по-різному: від благодушності і легковажності &8212; до уразливості і крайньої озлобленості.

Чи Правда, що алкоголь руйнує клітини мозку?

Зараз вже у медиків немає сумніву в тому, що при регулярному і великому вживанні алкоголю необоротно страждають всі мозкові частки: порушуються функції та життєздатність:

 1. Гіпоталамуса;
 2. Таламуса;
 3. Мозочок;
 4. Середнього та довгастого мозку.

Убиті нейрони видаляються з організму вже через добу. а ось руйнівна дія алкоголю триває. Тому що він тримається в тканинах мозку досить довго і виводиться протягом близько 2 тижнів після потрапляння. Скільки саме? Залежить від виду напою.

Тільки після цього і за умови повного утримання від спиртного і його повного виходу з організму взагалі можна вести мову про початок процесу відновлення когнітивних функцій. Але з кожним прецедентом робити це все складніше.

Алкоголізм з ознаками особистісної та фізіологічної деградації настає в різні часові проміжки: це залежить від багатьох причин.

Свою роль грають:

 1. Спадковість;
 2. Пол;
 3. Вік;
 4. Оточення;
 5. Особливості особистості;
 6. Соціальне становище хворого і т. п.

Іноді трапляється так, що отрута етанолу відразу пошкоджує довгастий мозок, що веде до порушення дихальної функції. Якщо відразу руйнується цей відділ, з'являється спазм дихальних органів, що може призвести до коми та смерті.

В інших випадках швидкість і ступінь моральної та фізичної деградації визначити непросто. Але якщо враховувати, що вупотребленіе цього 100 мл міцного алкогольного напою вбиває 8000 клітин мозку, то легко уявити, наскільки зменшується цей орган в обсязі через рік, п'ять років&8230; а також Які наслідки це принесе. Можете собі уявити, колько клітин гине при запої довгою в кілька днів&8230;

Особливості впливу на жінок

Питання впливу алкоголю на мозок чоловіка і жінки поки відкритий.

Деякі дослідження показали, що при однакових обставинах жінки, наприклад, отримують алкогольну залежність і патології клітин мозку набагато швидше чоловіків.

Але при обстеженні пацієнтів ступінь ураження окремих органів виявилася приблизно на однаковому рівні у представників різних статей.

Однак варто говорити все-таки про більший ризик виникнення алкоголізму саме у жінок, тому що однакова з чоловіками залежність з'являлася у них при набагато меншому дозуванні і тривалості терміну зловживання .

Які наслідки зловживання?

У тих, хто зловживає спиртним, загибель нейронів відбувається стрімко. Розвивається алкогольна залежність і відбувається швидка деградація. Ось що робить алкоголь з організмом:

 1. Фізіологічні зміни. розумовий орган втрачає в обсязі, його звивини поступово згладжуються, на поверхні кори з'являються численні крововиливи і некроз, виникають порожнечі в тканинах. Уражаються судини, порушуються ендокринні функції, з'являється порушення кровообігу і токсичне ураження головного мозку. Також розвивається дисфункція печінки.
 2. Нервові розлади. З'являється емоційна нестабільність, депресивні стани, що піддаються тільки медикаментозному лікуванню.
 3. Специфічні невротичні розлади. Ряд специфічних захворювань є наслідком алкоголізму і проявляються частіше після припинення вживання спиртного: алкогольна епілепсія, біла гарячка, галюциноз, параноя та ін.
 4. Деменція. виникають проблеми з найпростішими розумовими операціями, знижується критичність мислення, розвивається моральна деградація, з'являється недоумство, такі захворювання, як хвороби Альцгеймера, Паркінсона та ін.

Іноді симптоми наслідків алкоголізму можна побачити навіть через одне-два десятиліття після припинення зловживання. це такі зовнішні прояви, як:

 • Гіпермімія;
 • Гіпертрофована жестикуляція;
 • Порушення тонусу м'язів;
 • Паркінсонізм.

Детальніше дивіться на інфографіці:

Алкоголізм в анамнезі іноді можна визначити по ряду ознак навіть після багатьох років тверезого життя людини.

Відновлення після тривалого вживання

Чи відновлюється робота розумового органу після відмови від алкоголю і скільки часу на це йде? В останні десятиліття вчені медики стверджують, що клітини і нейрони мозку здатні до відновлення, оскільки їх поступове відмирання &8212; процес природний.

Проблема тільки в тому, що у алкоголезалежних темпи знищення нейронів значно перевищують темпи їх відродження . А сам процес їх відновлення після тривалого вживання займає досить великий термін: роки, а іноді і десятиліття, але все одно не призводить до абсолютно бажаного результату.

Для повернення розумового органу в адекватний стан потрібно дотримати ряд умов:

 1. Відмовитися від вживання алкоголю на 100% мінімум на рік, а краще назовсім.
 2. Пройти детоксикацію за допомогою медичних препаратів, а також дотримуватися спеціальну дієту , яка допоможе очистити судини .
 3. Вести здоровий спосіб життя, корисний для судин : дотримуватися відповідну дієту, вести активний спосіб життя.
 4. Займатися профілактикою і заповнювати втрати: приймати вітамінно-мінеральні комплекси, антиоксиданти та ін.

Але навіть дотримуючись цих правил не можна точно відповісти, через який час відновляться всі розумові функції.

Чи є якась користь?

Звідки ж з'явилася теорія про те, що алкоголь може бути корисний для мозку, якщо етанол настільки згубний для судин і нейронів?

Справа в тому, що в обмеженій кількості (50-150 мл для вин і 30-50 мл для міцних напоїв), а також у складі лікарських препаратів, етиловий спирт може бути сприятливим за певних умов.

 1. Він знімає тонус судин , знижуючи тиск, зменшуючи напругу, покращуючи кровообіг мозку.
 2. Видаляє жирові відкладення на артеріях і згустки крові в венах, очищаючи тим самим кровоносне русло. Відомо, що низькі дози алкоголю дійсно допомагають судинам головного мозку очищатися.
 3. Розріджує кров , будучи профілактикою тромбозу та інсультів.
 4. Сприяє всмоктуваності лікувальних речовин з напоїв і лікарських настоянок , допомагає їх швидкому і якісному засвоєнню організмом.

Тобто алкоголь дійсно може ніяк не пошкодити, а навпаки, стати помічником в оздоровленні мозку.

Але при цьому:

 • Не можна відступати від запропонованої дозування (а це під силу дуже небагатьом);
 • Необхідно користуватися цим засобом лише час від часу і з лікувальною метою. Розслабитися після важкого дня краще за допомогою інших методів, без алкоголю;
 • Вживати тільки дійсно корисні напої, цінність яких становить наявність в них важливих вітамінів, мінералів, органічних кислот і антиоксидантів.

Чи можна пити при деяких захворюваннях?

Наявність хвороби вносить свої корективи в нюанси вживання спиртного. Різні види алкогольних напоїв можуть бути корисні або шкідливі при різних патологіях, нездужаннях і захворюваннях судин і мозку.

 1. Після струсу . Струс мозку & 8212; це механічна дія, своєрідний забій, який впливає, схоже на алкогольну інтоксикацію (отруєння). Струс супроводжується зміною артеріального тиску, запамороченням, втратою координації і навіть орієнтації, нудотою, блювотою. Тому додавати стресу після струсу мозку за допомогою спиртного не варто. Порушення цього правила може привести до посилення головного болю, гіпертонічного кризу, спазму судин і набряку мозку, інсульту, Коми. Скільки конкретно не можна пити? До повного одужання.
 2. При інсульті . Добре червоне вино , коньяк , що вживаються в малих дозах, дійсно очищають і зміцнюють судини, а також є профілактикою атеросклерозу та інсульту. Однак відразу після виникнення інсульту ні в якому разі не можна посилювати стан, який характеризується втратою свідомості, крововиливом, іноді паралічем та ін.
 3. При атеросклерозі . Невелика і періодично приймається доза якісного спиртного допомагає зниженню рівня & 171; шкідливого &187;і стимулює вироблення в печінці&171; корисного & 187; холестерину, розчиняє жирові відкладення на стінках судин, чистить кров і покращує кровообіг. Перевищення рекомендованої дози веде до зворотного ефекту.
 4. При гіпоксії . Гіпоксія мозку настає при перших ознаках сп'яніння, ступінь якого диктує кількість шкоди від гіпоксії. Алкоголь & 8212; прямий винуватець кисневого голодування. Однак в стадії похмілля мінімальна доза етанолу може врятувати від інсульту.
 5. При кісті . Це доброякісне новоутворення. Але воно може привести до порушень роботи деяких часток мозку. Тому не можна турбувати кісту. Тобто небезпечні будь-які негативні процеси: найменше підвищення тиску, згущення крові і т.д. спиртне небажано до моменту лікування захворювання.
 6. При пухлини . Онкологія & 8212; загадкове захворювання. Незважаючи на те, що деякі алкогольні напої мають протиракову дію, так як містять велику кількість антиоксидантів, не варто провокувати вже наявне захворювання додатковим навантаженням на хворий орган. Тим більше, що вирішальним фактором лікування навіть корисний напій бути ніяк не може.

Також не слід вживати спиртне перед МРТ та іншими діагностичними процедурами.

Цікаве відео

А зараз пропонуємо Вам ознайомиться з відео:

Спиртне людина вживає протягом століть. При знанні його властивостей і вмілому використанні можна попередити деякі захворювання мозку. Але можна і нашкодити йому, якщо не знати міри і принципів впливу на організм. Бездумне і непомірне вживання може повністю знищити цей крихкий, але важливий орган.