Що означає підвищений гомоцистеїн і як його знизити - 3 основні кроки

Секрет довголіття і якісного проживання старості жителів Японії не є дивом.

Він зумовлений багатьма факторами, починаючи з довічної практики різних гімнастик довголіття, а також активного способу життя (деякі японці навіть після 100 років продовжують утримувати власний невеликий бізнес, займатися бухгалтерією і професійним спілкуванням з людьми) і закінчуючи тисячоліттями усталеною традицією життя в гармонії природою.

Невід'ємною частиною природи є і традиційне харчування жителів дивного острова, в основі якого лежать риба, рис і овочі. Така дієта забезпечує високий вміст всіх вітамінів групи в, включаючи фолієву кислоту (В9) в організмі, одночасно виключаючи надлишок важких тваринних білків, які у великій кількості містяться в м'ясі, яйцях і молочних продуктах.

Згідно з дослідженнями, саме надмірне вживання білків, особливо тваринного походження, при нестачі в раціоні продуктів, багатих вітаміном В (овочів, зелені і злаків) і є головна передумова підняття рівня гомоцистеїну вище норми.

Але що значить підвищений гомоцистеїн і чим він небезпечний? Як можна знизити його рівень за допомогою безпечних і перевірених методів? Що робити, якщо домашніх способів лікування виявиться недостатньо? Всі відповіді нижче.

Чим небезпечний високий гомоцистеїн &8212; 4 факти

Нижче ми розглянемо 4 головних сфери сдоровья, на які особливо негативно впливає підвищений гомоцистеїн.

1. Підвищує ризик розвитку захворювань серця і судин

Здорове серце, ясна пам'ять і повноцінні когнітивні здібності безпосередньо пов'язані з рівнем вмісту в організмі гомоцистеїну.

Пряму залежність між високими показниками цієї амінокислоти у дорослих і хворобами серцево-судинної системи в 1960 році запідозрив американський вчений Кілмер с.Маккаллі.

&171; гомоцистеїнова теорія атеросклерозу &187;була закладена ним у книзі&171; Гомоцистеїнова революція & 187; (the Homocysteine Revolution).

Виявилося, зовсім не холестерин є першопричиною смертоносної непрохідності судин , а саме гомоцистеїн, який і надає первинне руйнівний вплив на внутрішню поверхню судин &8212; ендотелій.

2. Погіршує когнітивні функції

В останні ж десятиліття дослідження показують кореляцію вираженості гіпергомоцистеїнемії з розвитком атрофії і всихання сірої речовини головного мозку , разом з супутніми цьому симптомами і ознаками.

Деменція, хвороба Альцгеймера, старече недоумство – виявляються в прямій залежності від гіпер-показників гомоцистеїну у пацієнтів.

Якщо в іншому організмі процеси зворотного синтезу гомоцистеїну в безпечні сполуки можуть проходити по трьох шляхах, то в головному мозку це обмежується тільки одним видом хімічної реакції. Це і зумовлює сильну схильність престарілих пацієнтів з високим рівнем вмісту гомоцистеїну до незворотних процесів відмирання когнітивних функцій і пам'яті , так само як і порушень просторово-часової орієнтації.

Зверніть увагу також на  7 найбільш шкідливих продуктів для мозку .

3. Сприяє розвитку депресії

Виявляється, не стреси самі по собі небезпечні розвитком депресивних станів у сучасної людини, а недостатність його психічної функції позитивно їх долати.

В результаті затяжні депресії стають причиною безлічі небезпечних захворювань як психічного, так і фізіологічного характеру. І в цьому випадку головним винуватцем розладів вчені називають гомоцистеїн, так як саме він пригнічує здатність клітин мозку до своєчасного оновлення.

4. Гомоцистеїн & 8212; ворог здорового потомства

Нормальний процес плацентарного обміну вимагає зниження вмісту гомоцистеїну у майбутньої мами, і у випадках здорового протікання вагітності, дана функція контролюється самим організмом в другі два триместру.

При високих показниках ж лікарі навіть не рекомендують планування вагітності, а призначають спеціальні препарати (фолієва кислота і &171;Ангіовіт&187; – препарат вітамінів групи в).

контрацептиви підвищують рівень вмісту гомоцистеїну!

Небезпека гіпергомоцистеїнемії для плода обумовлена все тим же шкідливим впливом на судини , в результаті чого виростають ризики різних патологій. Для народжували раніше і родили високий вміст гомоцистеїну однаково небезпечно розвитком безпліддя.

У чоловіків гомоцистеїн вище норми також має негативний вплив на ймовірність запліднення.

Механізм виникнення проблеми

Сама пора прояснити, що це таке &8212; гомоцистеїн, цей бич серцево-судинної і нервової систем і одночасно &8212; «суперагент» передчасного старіння. І що це означає, Якщо рівень гомоцистеїну виявився вище норми?

Гомоцистеїн – це амінокислота, не задіяна в синтезі білків. Дана хімічна сполука є гомологом іншої амінокислоти цистеїну, яка метаболізується з метіоніну в процесі деметилювання.

При нормальному функціонуванні організму гомоцистеїн є всього лише своєрідним транзитним агентом в ході обмінних процесів і не затримується в організмі в чистому вигляді, а відразу ж перетворюється або назад в метіонін, або в цистеїн, з подальшим природним виведенням з організму.

Саме на етапі повторного синтезу і може виникнути проблема. Причина в тому, що для повноцінного перетворення гомоцистеїну необхідна присутність певної кількості вітамінів групи В , особливо В1, В6, В9 (фолієва кислота) і В12.

Тривалі ж затримки гомоцистеїну в організмі порушують регуляцію процесів детоксикації, жирового обміну та інших, приводячи до подальших дисфункцій в утворенні таких найважливіших елементів як таурин, аденозин, Глутатіон та інші.

На фізичному рівні гомоцистеїн, як високотоксична кислота, руйнує внутрішню поверхню кровоносних судин, створюючи ранки і тріщинки . Наш організм, в захисному екстазі, починає&171; камуфлювати & 187; ці пошкодження тромбами і холестериновими бляшками. В результаті розвивається непрохідність судин, що і призводить в подальшому до інфарктів та інсультів.

Норма вмісту в крові

Нормальним рівнем гомоцистеїну вважається не більше 15 мкмоль на літр крові. Однак лікарі і дієтологи рекомендують прагнути до рівня 7 мкмоль. Зі ступенем перевищення ознайомтеся на таблиці:

Деякі люди мають генетичну нездатність синтезувати вітаміни групи в в їх активну форму, тобто у них порушений фолатний цикл, в результаті чого особливо після 35 років спостерігаються високі показники гомоцистеїну.

У подібних випадках тільки дієтою і відмовою від шкідливих звичок складно домогтися результатів, якщо говорити про цільовий рівень гомоцистеїну не більше 7 мкмоль (хоча на Заході існують різні «вікові стандарти», що допускають цифри в 11 і більше мкмоль, прийнято вважати, що оптимальною нормою є 7 і менше).

Правило: "менше-краще" &8212; однозначно спрацьовує в разі гомоцистеїну. щоб швидко знизити його рівень, після спеціальних аналізів, лікарем призначається лікування, яке полягає в прийомі одного або декількох препаратів вітамінів групи в, ефективність яких підтверджена дослідженнями.

 

Цікаво, що якщо раніше призначали фолієву кислоту в чистому вигляді, то сучасна медицина радить активні фолатні добавки або ліки на їх основі (так званий, 5-метилтетрагидрофолат або метилтетрагидрофолиевая кислота), так як неактивний В9 при генетичної спадковості, не дасть потрібних результатів.

Як його знизити - 3 перші кроки

Дослідження показали , що чим більше метіоніну надходить з білковою їжею, тим вище ризик &171;непереробленого&187; гомоцистеїну і тим більша кількість вітамінів групи В необхідно організму для звільнення від нього. Таким чином, надмірне вживання білків, особливо тваринного походження, при нестачі в раціоні продуктів, багатих вітаміном В (овочів, зелені і злаків) і є головна передумова гомоцистеїнової «передозування».

Здавалося б, рішення дуже просте: знизити вживання м'яса і молочних продуктів, і збагатити свій стіл зеленими салатами і кашами. Але ось тут-то треба згадати про шкідливі звички, які можуть звести нанівець всі ваші кращі починання.

Абсолютно критичний вплив на стан справ надають алкоголь, куріння і кава, доповнені малорухливим способом життя. знайомий? М'ясоїдство, нікотин, алкоголь і недолік руху&8230; все та ж група ризику, що і при підвищеному холестерин. Але ж, як вже було сказано, гомоцистеїн і є провідником холестерину в судини. Не буде пошкоджень &8212; не буде і смертоносних бляшок для їх «заліковування».

Отже, перш ніж говорити про продуктовому раціоні, треба однозначно позначити заборонену межу, за якою ніяка дієта не допоможе. Якщо ви дбаєте про своїх судинах, а тим більше якщо вже поставлений один з перерахованих вище діагнозів (атеросклероз, тромбоз, ризик серцевої недостатності, будь-які порушення в роботі нервової системи, депресія), а також в разі вагітності, терміново відмовтеся від вживання:

 1. Нікотину;
 2. Алкоголю;
 3. Кава і кофеїн-містять продуктів.

1. Передозування кави неприпустимі

Кофеїн руйнує фермент метіонінсинтетаза, який відповідає за повторне утворення метіоніну з гомоцистеїну і одночасно активний стан фолатного циклу (коли вітаміни групи В правильно засвоюються і виконують свої функції).

Нормою для споживання кави прийнято вважати 2-3 чашки (вже при випиванні від 4 чашок і більше зафіксовано підвищення вмісту гомоцистеїну на 19% у чоловіків і на цілих 28% у представниць слабкої статі).

Як боротися з кавовою залежністю дивіться в нашій статті.

2. Відмова від куріння

Куріння знижує рівень вітамінів В12 і В6, через присутніх в сигаретному диму ціанідів. Це &8212; ще зайвий доказ того, що пасивне куріння виявляється куди більш шкідливим , ніж активне, адже саме з диму некурящий людина абсолютно безкарно отримує дозу смертельної отрути.

У курців ж кожна сигарета в день збільшує відсоток гомоцистеїну на 1% і на 0,5% у жінок і чоловіків відповідно.

За весь час досліджень впливу гомоцистеїну на здоров'я, найбільші показники були виявлені у курців!

3. Обмеження алкоголю

Аналізи людей з алкогольною залежністю показують вкрай низький вміст вітаміну В6 і фолатів.

Етанол, головний спиртовий компонент, пригнічує активність метіонінсинтази в печінці, в результаті чого концентрація гомоцистеїну в крові набуває критичних значень.

Позбавляємося від міфів. слабким аргументом є те, що кавказці, які, як відомо, вживають багато червоного вина , є довгожителями. Справа в тому, що їх вино в більшості своїй &8212; місцевого виробництва, абсолютно натурально і зберігає високі антиоксидантні властивості винограду. Це ніяк не можна порівняти з дешевими порошковими напоями на прилавках більшості наших магазинів.

А адже саме до таких вдається основна маса питущого населення країни. Крім того, обов'язкова наявність свіжої яскраво-зеленої зелені (тобто фолієвої кислоти) у великих кількостях – ще одна відмінність Кавказького столу від традиційної трапези осіб, які страждають алкогольною залежністю: пляшка, солоний огірок і шматочок чорного хліба &8212; «щоб задихати».

Як правило, дослідження на гомоцистеїн проводяться на людях середнього віку, тобто близько 40 років і більше, оскільки саме з цього моменту починають помітно послаблюватися захисні функції організму. Тобто якщо до цього віку наслідки шкідливих пристрастей були яскраво вираженими, то тепер &8212; саме час почати обмеження, а ще краще – відмовитися зовсім.

Дієта при підвищеному гомоцистеїні

Ми вже з'ясували, що шлях потрапляння в організм гомоцистеїну лежить через вживання білків тваринного походження, з яких в ході синтезу спочатку утворюється інша амінокислота метіонін, а потім вона перетворюється в гомоцистеїн.

Таким чином, будь-яка дієтотерапія повинна бути спрямована, з одного боку, на обмеження вживання тваринних білків, а з іншого &8212; на збагачення раціону продуктами, багатими вітамінами групи в, які є кофакторами перетворення гомоцистеїну.

Так що ж можна їсти, а що &8212; не можна? Які продукти дозволені ,а які & 8212; заборонені?

У чому себе слід обмежити?

Обмеження підлягають (по порядку, від більшого до меншого):

1. Продукти тваринного походження, багаті метіоніном, а саме:

 • Червоне м'ясо;
 • Курка;
 • Індичка;
 • Свинина;

Через 6-8 годин після прийняття багатої білком їжі, рівень вмісту гомоцитеїну в плазмі крові збільшується на 10-15%.

2. Молочна продукція на основі молока тваринного походження:

 • Молоко
 • Сир
 • Сир
 • Кисломолочні продукти

Відмовтеся від рясних білкових вечерь, наприклад, що складаються з сиру і сметани, так як вони призводять до високих показників гомоцистеїну на ранок.

3. Бобові у великих кількостях. хоча вони є джерелом вітамінів групи В, а квасоля особливо багата фолієвою кислотою, передозування не слід допускати.

Араби кажуть, що «занадто багато бобових згущує кров». З наукової точки зору, відбувається той же процес &171;зашлаковки&187; організму гомоцистеїном, що і при зловживанні м'ясом.

4. Шкідливі поєднання в одному прийомі їжі м'ясних і бобових продуктів. різні види білка вимагають різного «підходу» організму для його переробки. У разі ж змішання, ми додаємо клопоту нашому шлунково-кишкового тракту і спочатку спостерігаємо тільки проблеми нетравлення, які пізніше можуть продовжитися судинними ускладненнями.

метіонін – не зло сам по собі. Він стає небезпечний при передозуваннях і порушеннях фолатного циклу.

Якщо останнє (порушення фолатного циклу) не має генетичний характер, то досягти адекватного діапазону вмісту гомоцистеїну можна збалансованим харчуванням, з обов'язковою присутністю продуктів, багатих вітамінами В1, В6, В9 і В 12.

8 корисних груп продуктів

Регулярно включайте у свій раціон:

 1. Печінка, яйця, рибу. останньою, до речі, можна в особливих випадках і зовсім замінити м'ясо, так як доведено, що при переході на Рибно-веганську дієту люди домагаються зниження рівня гомоцистеїну без додаткових вітамінних добавок на 13%. Печінка і яйця, а так само як і червоне м'ясо, крім багатства білком, є також джерелами вітамінів групи В, і особливо В12, який не міститься ні в одному рослинному продукті. Тому чисто веганська дієта не рекомендується людям, схильним до ризику, особливо вагітним і людям похилого віку.
 2. Шпинат, петрушку, роккола, брокколі, томати, будь-які інші овочі. овочі та зелень рясніють вітамінами групи в, в них є донори метильних груп і обмежений вміст метіоніну. Керуйтеся правилом: чим інтенсивніше зелений колір, тим більше в ньому фолієвої кислоти. А шпинат французи взагалі називають королем овочів!
 3. Горіхи, особливо волоські та арахіс. у різних горіхах присутні різні вітаміни групи в, тому оптимально &8212; регулярно вживати суміші з різних горіхів.
 4. Злакові культури. влаштовуйте сніданки з різних сумішей пластівців, особливо збагачених, а також варіть каші з необроблених круп. Надзвичайно корисні гречка і вівсянка.
 5. Зернові паростки. в пророслих зернах міститься найбільша кількість вітаміну В і ще багатьох інших корисних елементів. Тому не нехтуйте можливістю збагатити свій раціон цим недорогим делікатесом.
 6. Дріжджі. їх можна додавати у вигляді добавки в будь-яку їжу, що містить деяку кількість рідини. Те ж відноситься і до висівок.
 7. Картопля і його різновиди (батат та інші). у ньому багато вітаміну В 6.
 8. Житній хліб. саме в цьому виді хліба міститься велика кількість вітаміну В9, або фолієвої кислоти.
Слухайте свій організм! Він влаштований неймовірно мудрим чином, і володіє приголомшливою здатністю до самозцілення. Надмірності в їжі і шкідливі звички призводять до зловживання цією функцією, в результаті людям доводиться вдаватися до різних запаморочливим штучним терапій.

 

Поради лікарів при плануванні вагітності

Підвищений вміст гомоцистеїну в плазмі вагітних призводить до розвитку патології як самої вагітності, так і плода.

Дослідження останніх років показали кореляцію між високим вмістом гомоцистеїну і такими відхиленнями, як гіпоксія, гестоз, передчасні пологи, роздвоєння кінцівок у плода, мертвонародження, синдром Дауна, інші генетичні захворювання.

Тому при показниках гомоцистеїну вище 7 мкмоль, лікарі жіночої консультації не дозволяють жінкам навіть планувати вагітність, а при виявленні високих показників у вагітних (більше 5 мкмоль) на другому і третьому термінах, однозначно прописують спеціальні обмеження в харчуванні, а також призначають посилені дозування вітамінів групи в (агіовіт) і фолієву кислоту.

В ідеалі, дієта на ранніх термінах вагітності повинна бути білково-насиченою, для повноцінного будови дитини. Тому їм не можна повністю відмовитися від м'яса або молочних продуктів. Одночасно, деяка їжа може викликати зайвий метаболізм, нетравлення, через знижену функції шлунково-кишкового тракту в цей період, а через фізіологічного ослаблення видільної системи, можливі застої обмінних процесів.

Зашлаковка організму майбутньої мами чревата інтоксикацією плода , а тому до правильного харчування треба ставитися з особливою пристрастю. Якщо немає відхилень, то кращим варіантом буде:

 1. Грамотне поєднання продуктів тваринного і рослинного походження;
 2. Роздільне харчування;
 3. Молочно-Зернові сніданки;
 4. Легкі вечері з мінімальним вмістом білка;
 5. Багаті зеленню і овочами обіди з присутністю порції тваринних білків.
у період вагітності надзвичайно корисні розвантажувальні дні на одних овочах і злаках, а також на одних фруктах. Такі очищення сприятливо позначаються на роботі видільної системи, а також на рівні вмісту гомоцистеїну.

Слід відмовитися від:

 1. Алкоголю;
 2. Кава і кофеїн-містять продуктів (будь-які газованої води, какао, міцний чай, шоколад) ;
 3. Куріння і знаходження поблизу людей, що палять;
 4. Надмірного вживання будь-якого м'яса, особливо червоного. Бажано 2-3 рази на тиждень замінювати його на рибу (якщо немає алергії).

Важливою рекомендацією для вагітних є необхідність щоденної ходьби хоча б 2 години!

Необхідність фізичної активності актуальна для профілактики будь-яких захворювань, але особливо – серцево-судинної системи . На одній з табличок на доріжках в підмосковному санаторії &171;імені Герцена&187; колись були написані слова великого письменника: «щоденна ходьба продовжує життя серця.»

Корисне відео

А зараз пропонуємо Вам ознайомиться з відео:

 

Висновок

До якої б вікової групи ви не належали, будьте впевнені, що чим менше гомоцистеїну в крові ви маєте, тим краще, тому як мінімум відмовтеся від усіх шкідливих звичок, а ще &8212; станьте прихильником збалансованого харчування, практикуйте регулярні розвантажувальні дні, а також щоденні фізичні тренування. І звичайно &8212; зберегти гарний настрій ! Будьте впевнені, ваші шанси відзначити віковий ювілей неодмінно збільшаться!