огляд досліджень: 9 продуктів, які підвищують імунітет людини

Імунна система – головний захисник організму від впливу будь-яких чужорідних агентів (бактерії, віруси, грибки, токсичні речовини).

На жаль, при нестачі вітамінів і деяких елементів в раціоні, зловживанні шкідливими звичками, нерухомому способі життя, Робота злагоджених механізмів імунітету збивається.

Збої в роботі імунної системи проявляються однаково у жінок і чоловіків, і характерні частими алергічними реакціями і аутоімунними захворюваннями, а також зниженням стійкості до збудників інфекційно-запальних патологій (простіше кажучи &8212; людина частіше починає хворіти).

Дієта відіграє ключову роль у зміцненні та підтримці імунітету дорослої людини. Насичення організму цінними амінокислотами, вітамінами, макро - і мікроелементами сприятливо позначається на утворенні і диференціювання «захисних» клітин.

Нижче розглянуто список з 9 найбільш корисних продуктів і напоїв, які необхідно вживати на регулярній основі для підвищення імунітету.

1. Броколі

Овоч містить велику кількість вітамінів (А, З, Е), макро - і мікроелементів, антиоксидантів і клітковини, які вкрай корисні для організму дорослої людини.

До складу брокколі входить природний флавоноїд – кверцетин, який володіє протиалергічними властивостями (блокує вивільнення гістаміну, інтерлейкіну-4), але при цьому є стимулятором імунної системи (підвищує співвідношення Т-хелперів I і II типів).

Вчені рекомендують вживати брокколі при наявності алергічних захворювань (наприклад, бронхіальна астма), а також при респіраторних вірусних інфекціях (брокколі володіє прямою противірусною активністю – блокує нейрамідазу, яка, за допомогою запобігання розщеплення &171;містка&187; між мікробною клітиною і сіаловими кислотами на поверхні епітелію, перешкоджає виходу бактерій з клітин організму людини після реплікації).

брокколі – важливий компонент в раціоні осіб, які страждають алергічними патологіями і частими вірусними інфекціями.

2. Часник

Завдяки великому числу сірковмісних сполук (аллицина) часник має імуномодулюючу дію.

Ефекти часнику численні, в альтернативній медицині на його основі роблять безліч народних засобів.

Часник стимулює лейкопоез в клітинах червоного кісткового мозку (корисно для хворих вірусними захворюваннями або з важкими імунодефіцитними станами). На тлі регулярного прийому часнику спостерігається підвищення концентрації натуральних кілерів і клітин т-ланки.

В одному з досліджень встановлено, що через 1,5 місяці регулярного вживання часнику підвищується вміст і активність клітин білого паростка крові, а вже через 3 місяці – рідше реєструються респіраторні вірусні інфекції та грип, а самі захворювання протікають в більш легкій формі.

В день рекомендується з'їдати 2-3 зубчики часнику.

часник потрібно вживати щодня по 2-3 зубчики, щоб підвищити ефективність роботи імунної системи і рідше хворіти на ГРВІ та грип.

3. Морепродукт

Морепродукти містять колосальну кількість цинку та селену.

Цинк сприяє підвищенню числа клітин Т-ланки імунної системи, а також натуральних кілерів. В результаті підвищується здатність організму до фагоцитозу будь-яких чужорідних агентів (бактерій і вірусів).

Відомо, що відмінним джерелом цинку є креветки, мідії, кальмари, раки, устриці, краби.

Селен необхідний для стимуляції вироблення в червоний кістковий мозок молодих клітин лейкоцитарної ланки, що науково підтверджено .

Селеном багаті мідії, восьминоги, морська капуста, краби, устриці, омари, тунець.

Одне з досліджень, проведених у 2008 році , довело, що поєднання цинку і селену сприяє посиленню ефекту кожного з мікроелементів.

морепродукти обов'язково слід включати в раціон через високий вміст цинку і селену, які здатні активувати імунітет.

4. Імбир

Імбир покращує роботу імунної системи в цілому, сприяє активації синтезу клітин в вилочкової залозі. Позитивний вплив рослини на імунітет  науково доведено і реалізується за рахунок великої кількості механізмів.

До числа додаткових плюсів слід віднести, що вживання імбиру знижує концентрацію вільних радикалів, і, як наслідок, сприяє профілактиці появи злоякісних трансформацій, а також уповільнює процеси природного старіння і загибелі клітин.

Імбир також має виражені протизапальні властивості, що важливо для боротьби з інфекційними захворюваннями.

Одне з досліджень продемонструвало, що імбир нормалізує показники ліпідного профілю і ефективний при наявності хронічних болів.

імбир впливає відразу на кілька механізмів підтримки імунітету, а також усуває симптоми, які часто зустрічаються при інфекційних захворюваннях.

5. Йогурт та інші кисломолочні продукти

Кисломолочні продукти, які містять живі біокультури, підвищують ефективність функціонування загальних і місцевих (в просвіті кишечника) факторів імунітету.

Також кисломолочні продукти багаті вітаміном D.  експерименти на тваринах показали , що вітамін D сприяє профілактиці аутоімунних захворювань, підвищує стійкість до різних патологічних агентів.

Окремо слід згадати праці американських вчених . Вони довели за допомогою досліджень на людях, що » живі " йогурти посилюють імунну відповідь по відношенню до бактерій, вірусів і грибів у осіб похилого віку.

Корисні біфідобактерії сприяють профілактиці дисбактеріозу кишечника. Вони зменшують чисельність представників патогенної і умовно-патогенної флори. Відсутність регулярного впливу небажаних бактерій сприяє запобіганню імунологічних збоїв і зменшує частоту розвитку хвороби Крона і неспецифічного виразкового коліту.

кисломолочні продукти, збагачені корисними бактеріальними культурами, &8212; невід'ємний компонент харчування у осіб зі зниженим імунітетом.

6. Зелений чай

Зелений чай має виражені антисептичні властивості (діє в просвіті кишечника).

Напій здатний ефективно боротися з вірусними частинками, які циркулюють в крові при деяких інфекційних захворюваннях.

Окремі дослідження показали, що зелений чай підвищує вироблення лейкоцитів і їх викид в периферичне судинне русло.

зелений чай ефективний при частих вірусних патологіях, а також стимулює лейкопоез.

7. Мигдаль

Лікарі рекомендують їсти даний вид горіхів під час вірусних інфекцій верхніх відділів дихальної системи.

Корисні властивості мигдалю обумовлені наявністю в складі великих доз вітаміну Е, який стимулює вироблення клітин в-ланки і природних кілерів.

Мигдаль рекомендують їсти разом з жирною їжею, яка допомагає всмоктуванню вітаміну Е в просвіті травної трубки. 100 г мигдалю забезпечує організм добовою нормою вітаміну Е.

мигдаль слід використовувати при приватних вірусних захворюваннях дихальної системи, а також для загального підвищення імунітету.

8. Насіння соняшнику

Насіння соняшнику містять колосальну кількість вітаміну В6 і Е, фосфору, магнію. Подібний набір корисних компонентів робить насіння потужним антиоксидантом і стимулятором роботи імунної системи.

Вчені з Великобританії, провівши велике дослідження, встановили , що масло, виготовлене з насіння соняшнику, сприяє зменшенню тяжкості перебігу алергічних захворювань шкірних покривів, покращує живлення клітин епідермісу і їх постачання водою. Рекомендується використовувати продукт всередину і місцево.

насіння соняшнику захищають шкірні покриви від алергічних патологій та інших пошкоджень, покращують трофіку і загоєння будь-яких дефектів.

9. Морква

У м'якоті моркви є значна кількість бета-каротину, який, на думку вчених, стимулює синтез лімфоцитів в кістковому мозку.

До числа додаткових ефектів бета-каротину відносять зниження ризику розвитку онкологічних і серцево-судинних захворювань.

Для повноцінного засвоєння жиророзчинного бета-каротину слід спільно споживати не менше 3 г жиру (наприклад, оливкова олія або бальзамічний оцет).

морква – важливе джерело бета-каротину для організму людини, який підвищує вміст лімфоцитів в периферичної крові.

7 продуктів, які знижують імунітет

Для підтримки повноцінної роботи імунної системи і профілактики різних збоїв слід відмовитися від ряду шкідливих продуктів харчування.

Небажано вживання таких продуктів:

 1. Фаст-фуд. регулярне додавання в їжу продуктів швидкого приготування (протягом 30 днів і більше) уповільнює швидкість роботи імунної системи, провокує розвиток алергічних реакцій будь-якого типу. Подібна дія реалізується через високий вміст цукру і практично повної відсутності клітковини. Також відзначається розвиток хронічних запальних захворювань кишечника, підвищується ризик появи неспецифічного виразкового коліту або хвороби Крона (важкі аутоімунні відхилення).
 2. Глутамат натрію. у наші дні харчова добавка міститься у великому спектрі продуктів харчування (можна знайти за описом складу, вона називається Е621). Наукові праці показують, що глутамат натрію уповільнює активність метаболічних процесів в тимусі і селезінці, що призводить до пригнічення вироблення антитіл по відношенню до чужорідних агентів. При цьому зростає здатність клітин імунної системи реагувати проти власних тканин.
 3. Алкогольна продукція. напої, що містять етанол, пригнічують утворення імуноглобулінів (класів G і m), порушують адекватну диференціювання Т - і В-лімфоцитів. При алкоголізмі змінюється робота головного мозку , збиваються циркадні ритми (наприклад, ритм сну).
 4. Кофеїн. Кава є незамінним джерелом сил і енергії для організму, однак, на тлі постійних підйомів кортизолу, знижується секреція в кров інтерлейкінів, які є важливим компонентом імунної відповіді організму.
 5. Фрукти та овочі з пестицидами. багато постачальників обробляють фрукти та овочі великою кількістю хімічних речовин, які не тільки захищають їх від паразитів, але й підвищують швидкість дозрівання. Фрукти та овочі містять масивну кількість лектину, концентрація якого поступово зменшується в міру зростання. У ложносозревшіх рослинах вміст даної речовини перевищено, що провокує розвиток дисбактеріозу кишечника і збої в роботі місцевих факторів імунітету, які швидко відображаються на загальному імунному статусі організмі людини.
 6. Солодощі. цукор є найбажанішим джерелом живлення для більшості патогенних організмів. На тлі гіперглікемії підвищується здатність бактерій до розмноження, а також зменшується вплив вітаміну З на різні органи і тканини. В результаті імунна система працює у вкрай напруженому режимі, що обумовлює підвищення частоти розвитку збоїв (аутоімунні відхилення).
 7. Глютен. даний білок міститься в більшості злакових рослин (пшениця, манна крупа, ячмінь, жито). Взаємодіючи з різними елементами імунної системи, глютен підвищує вироблення особливого білка – зонулина, який руйнує клітини епітелію і м'язового шару кишкової трубки. В результаті безліч токсичних речовин і інфекційних агентів безперешкодно проникають в системний кровотік, розвивається небажаний імунну відповідь. Злакові рослини корисні для організму, але не рекомендується ними зловживати, щоб зберегти здоров'я імунної системи.

Ще 7 важливих порад

Імунна система включає в себе велику кількість анатомічних утворень (мигдалини і аденоїди, тимус, множинні лімфатичні вузли, селезінка , апендикс, пейєрові бляшки в стінці кишечника, червоний кістковий мозок ). Всі ці органи синтезують і накопичують клітини імунної системи.

Для повноцінної роботи такої складної системи однієї лише дієти недостатньо.

Щоб підвищити імунітет в цілому, рекомендується дотримуватися ряду простих правил:

 1. Своєчасне звернення до лікаря при наявності будь-яких захворювань. Особливо небезпечні часто протікають вірусні інфекції (ГРВІ, грип, герпетична інфекція і т.п.), які сигналізують про зниження активності клітин імунної системи. Це може бути першим сигналом про наявність аутоімунних захворювань, раку або ВІЛ-інфекції.
 2. Регулярні фізичні вправи та прогулянки на свіжому повітрі. Заняття спортом активують всі метаболічні процеси, перешкоджають розвитку метаболічного синдрому, який пригнічує імунітет. Свіже повітря (паркові зони, ліси) насичує організм киснем, сприяє прискореному виходу токсичних речовин.
 3. Загартовування. обливання прохолодною водою або контрастний душ вкрай ефективні для підняття імунітету.
 4. Усунення стресу. постійний вплив сильних психоемоційних подразників і депресія збивають роботу всіх систем організму. Знижується інтенсивність метаболічних процесів, пригнічується синтез захисних клітин і їх подальша диференціювання. Рекомендується більше сміятися, проводити час з друзями і близькими. Корисні також психологічні тренінги, йога. зменшення стресу - запорука здоров'я всього організму!
 5. Повноцінний сон. для повного відновлення необхідно близько 7-9 годин відводити для сну, дітям – 10-13 годин. хронічна втома і нездужання, викликані недосипом, знижують число лейкоцитів (переважно за рахунок лімфоцитів), що значно пригнічує противірусний імунітет.
 6. Відмова від куріння. тютюновий дим, що містить кілька тисяч найменувань токсичних і канцерогенних речовин, викликає розвиток хронічного бронхіту. Епітелій бронхів стає» полем бою " імунної системи. На тлі подібного стану зростає частота розвитку аутоімунних і алергічних захворювань. Наприклад, у кожного 16 курця в пізньому віці маніфестує бронхіальна астма.
 7. Підтримка маси тіла. ожиріння небезпечно не тільки розвитком в майбутньому гіпертонічної хвороби і цукрового діабету, а й імунодефіциту.

Висновок

Таким чином, зміна дієти і способу життя в сукупності з відмовою від шкідливих звичок допомагають зміцнити імунітет, підвищити стійкість організму до інфекційних агентів. При використанні в їжу певних продуктів харчування спостерігається зменшення частоти розвитку аутоімунних і алергічних захворювань і зниження тяжкості їх перебігу.