Список з 9 продуктів харчування та напоїв з доведеною сечогінною дією

Набряки, що викликаються надмірним накопиченням рідини в тканинах організму, не тільки значно змінюють зовнішній вигляд (естетична складова), але і представляють серйозну небезпеку для організму.

Набряковий синдром створює підвищене навантаження на серцево-судинну систему, а також порушує оксигенацію тканин, залучених в патологічний процес.

Великий спектр патологій може призводити до затримки води в організмі:

 • Хронічна або гостра серцева недостатність;
 • Хронічна хвороба нирок та інші порушення з боку даних органів;
 • Варикозне розширення вен нижніх кінцівок;
 • Гормональні порушення (наприклад, гіпотиреоз);
 • Алергічні реакції.

Речовини, які здатні підвищувати швидкість утворення первинної сечі і виводити зайву рідину з організму називаються діуретиками. Позбавляючи організм від зайвої води, діуретики покращують перебіг обмінних процесів, створюють адекватне навантаження на серцево-судинне русло і нормалізують загальний стан. Але, на жаль, багато сечогінні фармацевтичні засоби вимивають необхідні організму іони і порушують гомеостаз.

На щастя, існують продукти харчування, які здатні вивести зайву рідину без розвитку клінічно значущих побічних ефектів.

Нижче розглянуто перелік з 9 найбільш ефективних сечогінних продуктів і напоїв.

1. Кава

Ароматний напій може використовуватися як сечогінний засіб за рахунок вмісту великої кількості кофеїну.

Доведено, що 250-300 мг кофеїну (2-3 чашки кави) викликає підвищення добового виділення сечі. Однак при стандартному вживанні кави (1-2 чашки на добу) подібних явищ не реєструється.

Окремо необхідно відзначити дослідження вчених з Великобританії . Вони прийшли до висновку, що при регулярному прийомі кави розвивається толерантність (зниження чутливості) до ефектів кофеїну. В результаті необхідно все більше і більше споживати напій, щоб викликати діуретичний ефект.

Нагадаємо: кава-одна з 8 найкорисніших продуктів для сечового міхура .

таким чином, кава сприяє зменшенню вираженості набряків при наявності двох важливих умов: напій вживається рідко, добова доза – не менше 2-3 чашок.

2. Чорний і зелений чай

Настої листя чайного дерева містять велику кількість кофеїну, отже, можуть бути використані в якості природного сечогінного засобу.

Допомагають посилити діуретичний ефект і антиоксиданти, що містяться в чаї (аскорбінова кислота, мінеральні солі, катехініни).

Зарубіжні наукові дослідження довели, що чорний чай має слабку сечогінну дію. При прийомі напою можливий розвиток толерантності.

зелений і чорний чаї, за рахунок наявності в складі кофеїну і антиоксидантних компонентів, мають сечогінну дію. Чим рідше напій використовується, тим більш виражений ефект.

3. Кульбаба

Екстракт кульбаби є одним з найпопулярніших засобів, що використовуються в народній медицині для усунення набрякового синдрому, викликаного різноманітними причинами.

Ефект кульбаби нібито пов'язаний з високим вмістом калію. Вживання продуктів, багатих калієм підвищує швидкість виведення води з організму за допомогою нирок майже на 20%. До такого висновку прийшли працівники Північно-Західного університету США .

Згідно з науковими даними , кульбаба також має протизапальну, антикоагулянтну, гіпоглікемічну та аналгетичну дію. Це обумовлює широке впровадження рослини в клінічну практику.

Через високий вміст калію, кульбаба рекомендується включати в раціон для нормалізації водного та іонного обміну, так як більшість інших продуктів містять дуже багато натрію хлориду і мало калію.

екстракт кульбаби сприяє усуненню набряків, імовірно, за рахунок високого вмісту калію.

4. Польовий хвощ

Хвощ польовий не тільки підвищує швидкість утворення первинної сечі, але і володіє антигіпоксичними властивостями, тобто покращує функціонування клітин в умовах затримки рідини. Це особливо важливо для літніх хворих.

Одне з бразильських досліджень демонструє , що ефект хвоща можна порівняти з дією медикаментозного засобу – гідрохлортіазиду, який вкрай часто виписується лікарями для лікування гіпертонічної хвороби, що супроводжується ознаками застійної серцевої недостатності.

Хвощ польовий ефективно усуває набряки і знижує рівень артеріального тиску. Ефекти доведені в дослідженнях на людях.

5. Петрушка

Петрушка застосовується для лікування захворювань сечовидільної системи (сечокам'яна хвороба, пієлонефрит), підвищення загальних і місцевих факторів імунітету, корекції дисліпідемії при клінічно вираженому атеросклерозі.

Експерименти на щурах показали, що петрушка має помірний сечогінний ефект. Дія забезпечується за рахунок блокади калієвих і натрієвих насосів на рівні клітин і зниження реабсорбції натрію. В результаті знижується осмотичний тиск в ниркових канальцях і вода посилено виводиться з організму.

Важливо також зазначити, що рослина не вивчалася в жодному дослідженні на людях. Отже, про всі позитивні властивості можна судити лише побічно.

Петрушка – одне з популярних натуральних засобів, яке, імовірно, виводить зайву рідину з організму при наявності набрякового синдрому.

6. Гібіскус

Великі пелюстки рослини застосовуються у вигляді чаїв і настоїв (каркаде) для зменшення вираженості запальних процесів і підвищення швидкості формування сечі.

Сучасні наукові роботи показують , що гібіскус має сечогінну дію, при цьому виводить зайві солі натрію і зберігає калій в організмі, що вкрай сприятливо позначається на роботі серцевого м'яза і серцево-судинної системи в цілому.

гібіскус безпечно усуває прояви набрякового синдрому, забезпечуючи профілактику порушень роботи серця.

7. Глоду

Препарати на основі глоду застосовуються для лікування великого числа захворювань: від гіпертонії до клімактеричного синдрому.

Доведено, що глід зменшує обсяг рідини в тілі людини і сприятливо відбивається на перебігу хронічної серцевої недостатності.

Плоди рослини мають виражений антисептичний ефект, сприяють загибелі патогенних мікроорганізмів в просвіті чашково-мискової системи, сечоводів і сечового міхура.

глід вважається ефективним сечогінним засобом, яке може застосовуватися в складі комплексної терапії патологій з боку серцево-судинної системи і нирок .

8. Ялівець

Рослина застосовується для лікування набряків з 15-16 століть. одна з наукових робіт показує , що ялівець значно підвищує обсяг виведеної сечі у домашніх і сільськогосподарських тварин.

Ще одна позитивна особливість рослини – збереження калію в плазмі крові.

Ялівець не менш ефективно пригнічує секрецію протизапальних медіаторів, тим самим покращує перебіг алергічних реакцій і запальних процесів будь-якої етіології.

ялівець – природний діуретичний та протизапальний засіб з доведеною фармакологічною дією.

9. Кмин

Кмин-одна з найпопулярніших кулінарних добавок. Застосовується для приготування хліба, тістечок і багатьох десертів.

Експерименти на щурах показують , що рослина значно підвищує діурез. Ефект зберігається протягом 24 годин.

Кмин також ефективно знижує вираженість головних болів і нормалізує водно-сольовий баланс в організмі.

кмин підвищує швидкість екскреції сечі протягом 24 годин від моменту вживання.

Ще 5 методів боротьби із затримкою рідини в організмі

Крім використання конкретних видів рослинної сировини, існує перелік загальних рекомендацій, які здатні забезпечити виведення зайвої рідини з організму і створити умови для запобігання набрякового синдрому.

Ось 5 найважливіших правил:

 1. Включення магнію в харчовий раціон. вживання продуктів, що містять магній, забезпечує надійну профілактику утворення набряків. Магнієм багаті: горіхи, висівки, гречка, морська капуста, молоко.
 2. Додавання калію. калій – один з найважливіших елементів, який необхідний для коректної роботи серцевого м'яза. На жаль, калій виводиться з організму при призначенні окремих рослинних або хімічно синтезованих діуретиків, що може призвести до катастрофічних наслідків. Калію багато у фруктах і сухофруктах, овочах і зелені, м'ясі.
 3. Зменшення споживання солі. Хлорид натрію, після всмоктування в кров, не тільки підвищує ризик розвитку гіпертонічної хвороби, але і викликає підвищення об'єму циркулюючої крові і затримку рідини. Також надмірне споживання солі шкідливо для нирок .
 4. Адекватні фізичні навантаження. спортивна діяльність покращує мікроциркуляцію і обмінні процеси між судинами і тканинами. Додатково виводиться зайва вода за допомогою поту (до 1,5 л на добу). Задля профілактики застою лімфи у судинах нижніх кінцівок досить простий ходьби. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує здійснювати щодня не менше 8 000-10 000 кроків.
 5. Дотримання балансу рідини. не рекомендується споживати обсяги води, що перевищують добову норму (1,5-2 л). науково доведено , що підвищена гідратація організму негативно позначається на роботі клубочкового апарату нирок і призводить до придушення утворення первинної сечі.

5 перевірених домашніх рецептів

Нижче представлені найпопулярніші &171;народні&187; рецепти для боротьби з набряками з доведеною ефективністю.

1. Відвар шипшини

Схема приготування:

 1. Залити 50 г плодів рослини 400 мл окропу.
 2. Дайте настоятися протягом 3-4 годин.
 3. Процідити.

Вживати по 100 мл 4 рази на день незалежно від прийому їжі. Тривалість лікування не обмежена.

2. Настій польового хвоща

Будуть потрібні наступні інгредієнти:

 • 4 ст. л. висушеного польового хвоща;
 • 1 л окропу.

Настій готується наступним чином:

 1. Залити хвощ польовий окропом.
 2. Дайте суміші настоятися 1-2 години. Склад рекомендується щільно закрити кришкою.
 3. Процідити.

Приймати по 10-20 мл 3-4 рази на день. Тривалість терапії-до 1 місяця.

3. Настій насіння кмину

Подібний засіб має високу ефективність щодо периферичних набряків. Для приготування слід:

 1. Залити 2 ст.л. насіння кмину 200 мл окропу.
 2. Поставте на водяну баню і тримайте на повільному вогні близько 10 хвилин.
 3. Охолодити розчин до кімнатної температури. Процідивши.
 4. Додати 200 мл теплої кип'яченої води.

Вживати по 100 мл 2 рази на день за 30 хвилин до прийому їжі. Тривалість лікування - 3 тижні.

4. Відвар білої редьки

Спосіб приготування:

 1. Дрібно нарізати близько 350-400 г редьки.
 2. Змішати редьку з 1000 води.
 3. Доведіть суміш до кипіння. Варити на повільному вогні близько 10 хвилин.
 4. Процідити.

Приймати по 100-200 мл 4-5 разів на добу замість звичайної води або чаю. Тривалість терапії - 5 діб.

5. Відвар лляного насіння

Схема рецепта:

 1. Залити 4 ст.л. насіння рослини 1000 мл води.
 2. Доведіть склад до кипіння і варіть на повільному вогні 15 хвилин.
 3. Дайте настоятися 1 годину.
 4. Процідити. Додати 2-3 ч.л. лимонного соку.

Вживати по 100 мл 6-8 разів на день через рівні проміжки часу. Тривалість лікування даними способом-3 тижні.

не варто забувати, що при появі будь-яких ознак периферичних або генералізованих набряків, необхідно в найкоротші терміни звертатися до фахівця. Тільки лікар може виявити причину і призначити адекватну терапію. Нехтування лікуванням здатне привести до грізних ускладнень, що загрожують життю.

Висновок

Таким чином, включення окремих продуктів харчування і напоїв в повсякденний раціон може забезпечити надійну профілактику набрякового синдрому (особливо при наявності супутніх захворювань – недостатності кровообігу, патології нирок). Слід звертати увагу, що рослинна сировина ефективна тільки при слабовиражених порушеннях водно-електролітного обміну.