8 корисних властивостей чебрецю (чебрецю) для організму і правила застосування

Чебрець або – це середземноморське рослина, квітки і листя якого здавна використовуються в лікарських цілях. У народі чебрець відомий під багатьма назвами: чебрець повзучий, лимонний душок, чебарка та інші.

Сучасна наука підтвердила багато лікувальні властивості чебрецю, хоча спектр показань трохи звузився.

Рослина вбиває шкідливі бактерії та грибки, покращує імунітет і захищає від деяких смертельно небезпечних захворювань.

9 фактів про користь

Опишемо основні факти про користь чебрецю (чебрецю) для організму з опорою на наукові джерела інформації.

1. Знижує артеріальний тиск

Експерименти на гризунах, виконані під контролем китайських вчених, демонструють здатність чебрецю знижувати рівень артеріального тиску.

Гіпотензивний ефект рослини пов'язаний зі здатністю трохи сповільнювати роботу серця і розслабляти гладкі м'язові клітини в стінках артерій.

Чебрець можна використовувати не тільки для підтримки адекватного рівня артеріального тиску, але і профілактики фіброзного зміни судин.

Продукт рекомендований чоловікам і жінкам старших вікових груп для профілактики і терапії (спільно з медикаментозними препаратами) гіпертонічної хвороби, а також попередження розвитку ускладнень даного захворювання.

чебрець має здатність знижувати артеріальний тиск за рахунок уповільнення серцевої діяльності і розслаблення стінок артерій.

2. Зменшує рівень холестерину в крові

Дослідження виявлено , що чебрець є ефективним засобом для корекції відхилень ліпідного обміну.

При прийомі всередину трава знижує рівень загального холестерину приблизно на 25%, включаючи «шкідливий» (ЛПНЩ, ТАГ).

Зафіксовано підйом концентрації «корисного» холестерину (ЛПВЩ), високий рівень якого пов'язаний з низькою частотою виникнення серцево-судинних розладів.

Незважаючи на доведену ефективність, фармакологічний ефект залишається не ясним.

Регулярне включення рослини в раціон дозволяє забезпечити профілактику розвитку захворювань, обумовлених утворенням атеросклеротичних бляшок на внутрішніх стінках артерій (ішемічної хвороби серця, хронічної ішемії головного мозку, інфаркту міокарда, інсульту).

чебрець знижує рівень холестерину в крові і захищає серцево-судинну систему від атеросклеротичного ураження.

3. Бореться з кашлем

Простий кашель може заподіяти масу проблем, якщо він носить завзятий і стійкий характер, призводить до розвитку дихальних порушень.

Чебрець є ефективним рослинним засобом, здатним швидко придушити симптоми кашлю.

Згідно з даними експертів з Німеччини, чебрець (особливо в комбінації з плющем) знижує частоту нападів кашлю, а також зменшує їх тяжкість.

На тлі терапії відзначалося більш легкий перебіг бронхітів та інших захворювань верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем.

Рослина можна давати дитині або вагітним жінкам з метою попередження побічних ефектів, властивих деяким лікарських препаратів.

чебрець – це натуральний природний засіб, що дозволяє ефективно пригнічувати кашель.

4. Нормалізує роботу центральної нервової системи

Ефірні масла чебрецю (особливо в поєднанні з орегано) з давніх часів використовують в народній медицині для полегшення депресії та інших захворювань центральної нервової системи. Найбільш поширені прийом всередину і ароматерапія.

Праці вчених з Італії та Швейцарії показують , що в складі рослини є карвакрол – біологічно активна речовина, що діє на рівні нервових тканин.

Воно здатне підвищити вироблення гормонів " щастя "(серотоніну, дофаміну), що дозволяє поліпшити настрій і ефективно боротися з депресивними порушеннями.

Експерти відзначають, що люди, які регулярно вживають карвакрол, відчувають себе більш життєрадісними і задоволеними.

Продукт рекомендується використовувати в період активних психо-емоційних навантажень і у важких життєвих ситуаціях.

чебрець покращує здоров'я мозку, полегшуючи депресію та підвищуючи настрій.

5. Знищує патогенні бактерії

Португальські дослідники виявили виражену протимікробну активність масла чебрецю.

Цілюща рослина здатна придушити ріст і розмноження стафілококів, ентерококів, ешерихії колі і синьогнійної палички.

Саме дані бактерії є найбільш частими збудниками інфекційно-запальних захворювань порожнини рота, верхніх відділів дихальних шляхів, кишечника і сечовидільної системи.

Рослина корисно і для жіночого організму, так як дозволяє знизити ризик бактеріальних інфекцій статевих органів (кольпіт, ендоцервіцит, ендометрит).

У народній медицині ефірне масло чебрецю застосовується при тривалому хронічному перебігу пієлонефриту, бронхіту, ентериту і коліту для попередження загострень.

рослина знищує найбільш частих збудників інфекційно-запальних патологій.

6. Бореться з раком

За інформацією фахівців з Португалії, чебрець може бути ефективним засобом для профілактики і навіть уповільнення зростання злоякісних новоутворень.

Вчені виявили 9 сполук (олеанолова кислота, стерубін, сакуранетин, урсолова кислота, лютеїн, ситостерол, розмаринова кислота, глюкопіразиди), які викликають руйнування і загибель ракових клітин товстого кишечника.

Турецькі дослідження підтвердили ефективність чебрецю щодо клітин раку молочної залози у жінок. Рослина викликає апоптоз з подальшою загибеллю клітин, генетичний код Якого відрізняється від «типового».

Як стверджують експерти, чебрець є багатообіцяючим кандидатом, який може увійти до складу протипухлинних препаратів і бути призначений для терапії злоякісних новоутворень.

Передбачається, що чебрець не менш ефективний щодо пухлин інших локалізацій.

чебрець викликає загибель ракових клітин. Він може бути показаний для профілактики, а в майбутньому навіть для терапії злоякісних пухлин.

7. Покращує стан шкіри

Захворювання шкіри і волосяних цибулин широко поширені і являють собою значиму медико-соціальну проблему.

Останні дослідження показують , що чебрець ефективний не тільки для усунення грибкових інфекцій, але і для лікування інфекційно-запальних і аутоімунних уражень шкірного покриву.

Наприклад, використання крему з екстрактом ромашки і чебрецю викликає зменшення набряку і гіперемії шкіри, вираженість свербежу і хворобливість при перебігу екземи і схожих з даним захворюванням патологічних станів.

Чебрець, завдяки противобактериальному ефекту, допустимо застосовувати для профілактики і лікування акне («прищів»).

Також засіб знімає роздратування після гоління, зволожує шкіру і нормалізує в ній обмінні процеси, підвищує гладкість і еластичність.

Крему або гелі з додаванням чебрецю можливо використовувати не тільки в медичних, але в косметичних цілях – для збереження естетики образу і збереження молодості.

чебрець показав ефективність в боротьбі з екземою і акне. Він може використовуватися для поліпшення стану і омолодження шкіри.

8. Зміцнює імунітет

Імунітет – це складна взаємопов'язана система, стабільну роботу якої може порушити безліч факторів (переохолодження, дефіцит харчування та ін.).

Однак найбільш значущими тригерами є: використання антибіотиків з порушенням складу мікрофлори кишечника, поява злоякісних пухлин, хронічне запалення і окислювальний стрес.

Численні наукові праці виявили, що чебрець здатний знищувати навіть ті бактерії, які стійкі до антибіотиків (в результаті не потрібно призначення масивних доз різних антибактеріальних препаратів).

Продукт також попереджає поява злоякісних процесів, і, імовірно, блокує ключові маркери запальних процесів.

На тлі сприятливої обстановки в організмі, імунна система працює більш ефективно, забезпечуючи захист від будь-яких чужорідних агентів.

чебрець можна використовувати для нормалізації роботи і зміцнення імунітету в цілому.

9. Володіє протигрибковим ефектом

Фахівці Загребського університету (Хорватія) стверджують , що ефірні масла на основі чебрецю можна використовувати для знищення патогенних грибків у вологих приміщеннях (в квартирах і промислових будівлях), а також для позбавлення від грибка нігтів.

Продукт ефективний відносно практично всіх відомих різновидів грибкових мікроорганізмів і здатний надавати ефект тривалий час (з моменту нанесення).

рослина можливо використовувати для боротьби з грибковим ураженням нігтів і стін житла.

Безпека та шкода

В цілому чебрець вважається безпечним продуктом, хоча і має протипоказання. У деяких випадках він може завдати істотної шкоди.

До числа найбільш частих побічних ефектів відносять:

 1. Зниження «в'язкості» крові. чебрець не рекомендується вживати всередину разом з препаратами, що впливають на реологічні властивості крові (варфарин, аспірин і т.п.). Подібна практика може викликати кровотечі.
 2. Диспепсичні розлади. зустрічаються при зловживанні. Виявляються у вигляді болю в області шлунка, нудоти або блювоти, вкрай рідко – діареї.
 3. Зміна гормонального фону. чебрець підвищує вироблення жіночих статевих гормонів – естрогенів. Це вкрай небажано при наявності пухлин яєчників, матки, молочних залоз.
 4. Роздратування шкіри. при місцевому використанні в 1-3% випадків в місцях нанесення спостерігається нетривалий набряк, свербіж і гіперемія (почервоніння).
 5. Алергічні реакції. Широко поширені і зазвичай характеризуються важким перебігом. Описані випадки перехресної алергії, при сенсибілізації організму до окремих компонентів орегано (материнки).

Чебрець вважається безпечним продуктом для здорових людей. Проводилися нечисленні дослідження щодо впливу рослини на організм дитини і вагітних жінок. Вони підтвердили повну безпеку.

Щоб максимально підвищити користь від чебрецю і знизити ризик розвитку ускладнень, рекомендується не тільки уважно підходити до вживання рослини, але і дотримуватися банальних правил зберігання. У свіжому вигляді він зберігається до 7-14 діб в холодильнику, у висушеному – до 6 місяців в будь-якому герметичному контейнері (в темному прохолодному місці).

чебрець може викликати побічні ефекти. Щоб їх уникнути, слід правильно зберігати рослину і враховувати ризики перед початком прийому.

Випадки використання

Існують лікувальні рецепти на основі чебрецю. Зупинимося на найбільш перспективних:

 1. Для зміцнення здоров'я в цілому. Закип'ятити 400 мл води, додати 2 ст.л. висушеного чебрецю. Дати настоятися 10-15 хвилин. Приймати настій по 200 мл 2 рази на день протягом 2-3 тижнів.
 2. При ГРЗ. приготуйте настій за рецептом, зазначеним вище. У 200 мл напою додати 1 ч.л. меду. Приймати по 1 склянці до 2-3 разів на день протягом усього гострого періоду (5-7 днів).
 3. Сироп. дрібно нарізати 50 грамів листя і 50 грамів квіток чебрецю, покласти в емальовану каструлю. Залити 400 мл води і поставити на вогонь. Кип'ятити до тих пір, поки обсяг не зменшиться в 2 рази. Отриманий склад змішати з 30 мл лимонного соку і 100 грамами меду. Приймати по 2-3 ст.л. 1 раз в день (в першій половині дня). Зберігати в темному прохолодному приміщенні в щільно закритій ємності до 2 тижнів.
 4. Чай. змішати 1 ч.л. зеленого чаю, 1 ч. л. іван-чаю, 3 ст. л. чебрецю. Залити 300 мл води (80-90 °C). Дати настоятися 30 хвилин. Чай з чебрецю приймати по 100-150 мл 2 рази на добу.
 5. Засіб від комарів. розмішати 15 крапель ефірного масла чебрецю в 500 мл води. Ретельно збовтати суміш і нанести тонким шаром на поверхню шкіри або речі.

Чебрець часто використовують у кулінарії. Його можна додати в страви з курки, яловичини або баранини; прикрасити салати або рагу з овочів, приправити рибу.

чебрець – універсальна рослина, яке активно використовується в народних рецептах і кулінарній справі.

Висновок

 1. Чебрець – цінна лікарська рослина, що використовується людиною кілька тисячоліть.
 2. Він знижує артеріальний тиск і нормалізує показники ліпідного профілю, попереджає розвиток онкологічних захворювань і покращує роботу центральної нервової системи.
 3. Рослина рекомендовано при респіраторних інфекціях, так як зміцнює імунітет і знищує патогенні мікроорганізми.
 4. Чебрець часто використовують для усунення грибка на стінках в житлових приміщеннях і для терапії мікозів ніг.
 5. Продукт дозволено приймати вагітним і жінкам, так як дослідження не змогли виявити шкоди.