Як упоратися з перевантаженням інформацією

Сьогодні можна сміливо констатувати те, що не тільки людина шукає інформацію – інформація теж шукає людину. Зовсім непотрібна нам інформація оточує нас всюди, і ми волею-неволею починаємо вбирати її.

Сучасна людина нічим не захищена від впливу майже безперервного «шуму»: радіо, телебачення, вивіски, реклама, кіно – в основному це не прояснює, а затуманює наш розум.
Еріх Фромм «Забутий мову»

Інформаційне перевантаження приносить із собою неуважність, погіршення пам’яті, порушення сну, підвищену стомлюваність, і це тільки вершина айсберга.

shutterstock_129888872-e1379339447958

Є деякі способи, які дозволять якщо не повністю відгородити себе від настирливого інформаційного шуму, то хоча б зменшити його і дати собі необхідний відпочинок.

 • У кожного з нас є акаунти в соціальних мережах. Facebook, «ВКонтакте», Twitter, «Одноклассники», LinkedIn, Instagram, Foursquare, Google + … Більшість з них абсолютно нам не потрібні: вони просто забирають наш час і перевантажують наш мозок непотрібною інформацією. Візьміть листок паперу і перерахуйте на ньому соціальні мережі, які вам дійсно необхідні. Сміливо видаляйте свій аккаунт з тих соцмереж, які не потрапили в цей список.
 • Інформаційне перевантаження – поняття досить відносне. Якщо ви бачите, що ваші друзі підписані на сотню пабліків «ВКонтакте» і щодня додають 30 твітів до вибраного, це зовсім не означає, що ви можете сміливо наслідувати їхньому приклад. Поріг у всіх різний, і те, що безболісно для одного, може бути згубно для іншого.
 • Також не бійтеся відписуватися в соціальних мережах від тих людей, які, на вашу думку, заповнюють стрічку марною і дратівної інформацією.
 • Не завжди варто самостійно плавати в морі нескінченної інформації. Іноді корисніше й ефективніше вдатися до ресурсів, які відбирають якісний контент.
 • Поспіть. А перед цим влаштуйте собі невелику прогулянку на свіжому повітрі. Так ви дасте своїй голові відпочинок і позбавитеся від нав’язливих і непотрібних знань, які заповнюють ваші думки.

Якщо справи перестають приносити тобі користь – вбирай інформацію. Якщо інформація перестає приносити тобі користь – спи. 
Урсула Ле Гуїн 

 • Розставте пріоритети: орієнтуйтеся на якість інформації, а не на кількість.
 • Не будьте пасивним споживачем інформації, створюйте власний контент. Завести власний блог або навіть звичайний паперовий щоденник – це відмінний спосіб позбавити свою голову від зайвих думок і дати їй перепочинок.
 • Одна з найголовніших причин перевантаження інформацією: ми беремося за кілька справ відразу і в результаті не можемо повністю зосередитися ні на одному. Вирішуйте завжди одну задачу і тільки потім переходьте до іншої.
 • Вимкніть все на час. Вимкніть комп’ютер, телефон і інші девайси. Не кидайтеся кожні 15 хвилин перевіряти електронну пошту. Вимкнути все – простий спосіб влаштувати собі невеликий, але такий необхідний відпочинок.
 • Влаштуйте собі «перезавантаження». Що ми найчастіше робимо, коли зависає наш комп’ютер? Правильно, перезавантажуємо його. Коли відчуваєте, що ваш мозок готовий буквально вибухнути від інформації, яка його переповнює, влаштуйте собі перезавантаження: займіться діяльністю, яка не вимагає від вас серйозних зусиль. Наприклад, сходіть в парк атракціонів, розважайтеся, дурійте – словом, ненадовго поверніться в безтурботне дитинство.
 • Чи помічали ви коли-небудь, як ми сприймаємо інформацію? Найчастіше ми не прочитуємо текст повністю (особливо це стосується статей в Інтернеті), а сприймаємо інформацію поверху: читаємо, перестрибуючи через сходинку, пропускаючи слова, а іноді взагалі переглядаємо тільки початок публікації і відразу ж переходимо до кінця. За цілий день ми накопичуємо таку кількість подібної обривкової інформації, що в нашій голові коїться повна каша. Для того, щоб впоратися з цим фрагментарним перевантаженням, прочитайте хорошу книгу. Це необов’язково має бути класична література, це може бути будь-яка книга, яка вам подобається і в яку ви здатні вчитатися. Дана дія поверне ваше сприйняття інформації в потрібне русло.
 • Загорись якою-небудь ідеєю. Це необов’язково має ставитися до вашої професійної діяльності, просто спробуйте почати проект в якій-небудь сфері, яка буде вам цікава. Це змусить ваш мозок шукати конкретну інформацію в достовірних джерелах, а не «все підряд, аби було чим заповнити час і власну голову».
 • Бувають такі випадки, коли вам необхідно запам’ятати значну кількість інформації, але в якийсь момент ви усвідомлюєте, що більше не можете: в вашу бідну голову не лізуть вже ніякі відомості, і те, що ви вивчили п’ять хвилин тому, здається, вже стерлося з вашої пам’яті. В таких випадках не намагайтеся героїчно визубрити сторінки тексту, спростіть інформацію: напишіть собі короткий план, а найкраще – візуалізуйте необхідні відомості, уявіть їх у вигляді картинки або схеми, яку будете тримати в голові як підказку.

А як ви справляєтеся з інформаційною перевантаженням? Діліться порадами в коментарях.Tags: , , ,

Category: Психологія

Коментарі (0)

Залишити коментар