Як правильно вибирати бігові кросівки?

Якщо ви прийняли рішення почати бігові тренування, перше, що потрібно зробити – піти в магазин і підібрати собі правильні кросівки. Багато людей ігнорують це і починають тренуватися в тому, що є під рукою. А під рукою зазвичай у таких випадках є просто кросівки, в яких ходили в спортивний клуб. А варіант «так можна бігати хоч в кедах» (таке можна почути досить часто) – явно не наш!

2315402_705f742d_16

Хочете уникнути травм, домогтися гарних результатів і зробити все це комфортно і без травм? Тоді читайте статтю, вирушайте в магазин і мучте продавця-консультанта своїми питаннями 😉

Якщо по-хорошому, то перше, що ви повинні зробити – це сходити за консультацією до ортопеда. Чому? Тому що якщо у вас є серйозні проблеми зі стопами, ніякі супер-кросівки вас не врятують. У цьому випадку без замовлення спеціальних ортопедичних вставок не обійтися.

Що таке пронація стопи?

Пронація (або виворіт) стопи – це те, наскільки ваша стопа вивертається назовні або всередину під час ходьби або бігу. Також це те, в якому місці підошви ваша стопа торкається поверхні і знову відштовхується для наступного кроку.

Існує три основних типи пронації ходи людини: нейтральна, надлишкова пронація і недостатня пронація. І якщо під час ходьби ви можете не відчувати на собі наслідки плоскостопості або супінації, то під час бігу вони посилюються.

Якщо у вас нейтральна пронація, то під час бігу вага вашого тіла розподіляється рівномірно серед всіх пальців стопи з легким акцентом на великий і другий палець, які найкраще пристосовані для того, щоб приймати на себе більше навантаження, ніж всі інші пальці.

Якщо ж у вас надлишкова пронація, значить під час бігу вага тіла розподіляється нерівномірно і все навантаження йде виключно на великий і другий палець стопи, без підтримки інших пальців. В результаті шок від удару стопи не може рівномірно розподілитися на всю ногу і у вашої щиколотки виникають проблеми зі стабілізацією інших частин тіла. Також між кісточкою і ногою утворюється неприродний кут і стопа вивертається назовні.

При недостатній пронації (супінації) нога недостатньо взаємодіє з поверхнею своєю внутрішньої частиною. При цьому великий палець абсолютно не задіяний при розподілі ваги, в результаті чого удар на себе приймає четвертий палець, мізинець і зовнішня частина стопи.

«Мокрий тест»

Є спеціальний тест пронації стопи, який проводиться в спеціалізованих магазинах на спеціальному обладнанні. Відбувається це так: ви біжите на біговій доріжці зі спеціальними датчиками і вас знімають камери. Потім відео переглядають в уповільненому варіанті, щоб визначити вашу техніку, знімають дані з датчиків. І тільки після цього підбирають для вас варіанти кросівок різних виробників.

На жаль, таких магазинів на просторах СНД не так вже й багато. Але для загального уявлення про стан вашої стопи цілком підійде так званий «мокрий тест»: ви просто залишаєте мокрі відбитки своєї стопи на аркуші паперу або асфальті.

17
«Мокрий тест»

Відбиток зліва – надлишкова пронація або плоскостопість.

Відбиток посередині – нейтральна пронація.

Відбиток праворуч – недостатня пронація або супінація.

Вибір кросівок

Якщо у вас нейтральна пронація, тобто немає ніяких особливих проблем зі стопою, вам підійдуть будь-які бігові кросівки. Людям з надмірною пронацією стопи потрібно підбирати кросівки з медіальної підтримкою, які допоможуть стабілізувати стопу і обмежать її рухливість. Також рекомендується використовувати більш тугу шнурівку.

При недостатній пронації (супінації) взуття повинно бути більш м’яким і нейтральним. У цьому випадку підійдуть кросівки з додатковою амортизацією.

Як ми вже не один раз згадували, зараз в моді природний біг і кросівки з ультра тонкою підошвою (чим тонше – тим краще). Ви, звичайно, можете купити собі такі кросівки і … відкласти їх до кращих часів. Для початківців найкраще підійдуть кросівки з більшою амортизацією, оскільки зв’язки і м’язи ще слабкі і не можуть справлятися з таким навантаженням. Особливо це стосується людей з надмірною вагою. У цьому випадку простим вибором кросівок не обійтися і найкраще отримати хоча б одну консультацію тренера.

Коли ви відчуєте себе більш впевнено і пробіжите хоча б свої перші 5 км, а ще краще – 10 км, тоді ви зі спокійною совістю можете вирушати в магазин за обновкою з тонкою підошвою.

І так, не забувайте, що у всіх кросівок є свій «пробіг» (близько 500-650 км) і їх потрібно міняти, так як підошва з часом стоптується і втрачає свої властивості. Це можна порівняти з їздою на «лисій гумі». Ви ж регулярно проводите технічний огляд своєї машини і замінюєте шини, правда?

Читайте також:Tags: , ,

Category: Спорт і Відпочинок

Коментарі (0)

Залишити коментар