Як не піти в армію

Способів ухилення від армії за довгі роки в народі з’явилося дуже багато – деякі з часом втрачають свою актуальність, проте з’являються нові, дуже необхідні. Нижче розглядаються методики, використовувані призовниками найчастіше.

26149_2

Відстрочка за станом здоров’я

Деякі вибирають варіант ухилення за медичними показаннями. Втім, такий спосіб взагалі ухиленням не є, так як призовник має захворювання, що роблять його службу в армії неможливою. Наявність захворювань підтверджується результатами медичних обстежень, які оформлені документально.

Вся складність в тому, щоб змусити медкомісію військкомату прийняти ці докази при винесенні рішення. Звичайно ж, в цьому випадку рішення буде на користь призовника.

Завантажте Список хвороб, із якими не беруть у армію.

Елементарний “закос”

Чимало молодих людей взагалі не шукає якихось лазівок в законодавстві або інших прийомів – вони просто ігнорують військкомат, намагаючись його представникам не попадатися. Звичайно, завдання це непросте і тривале – ховатися доводиться протягом 9 років (якщо немає ніяких відстрочок) і по 6 місяців щорічно. Мінус ще й у тому, що буде набагато складніше отримати деякі документи – наприклад, закордонний паспорт (для його видачі паспортний стіл вимагає довідку з військкомату, а ухильникам у військкоматі з’являтися ніяк не можна). Такий спосіб – це постійні проблеми з правоохоронними органами, адже від них доведеться ховатися в першу чергу. При цьому побоюватися їх потрібно не тільки на вулиці – доведеться звикнути до їх постійних візитів додому і навіть до родичів.

Альтернативна служба

Багато хто зараз вибирає куди більш зручний і цілком законний спосіб – альтернативну цивільну службу. Цей варіант доступний прихильникам пацифістських переконань, що виключають можливість проходження служби у Збройних Силах. Заява має подаватися заздалегідь – ще за пів року до призову. Проблема полягає в тому, що альтернативна служба зовсім не обов’язково буде проходити за місцем проживання – куди більш імовірно, що молоду людину відправлять в зовсім інший регіон. Швидше за все, зарплата буде мало відрізнятися від мінімальної, а робота – далеко не найлегшою і приємною. Також варто враховувати терміни – альтернативна служба в два рази довша, ніж звичайна. У півтора рази – якщо служба йде на цивільній посаді в одній з військових частин або на інших військових об’єктах. У своїй заяві призовник повинен відзначити, що є противником насильства, мілітаризації і тому подібного, що переконання не дозволяють тримати в руках зброю. На підставі цього, відповідно до Конституції, громадянин може бути направлений на альтернативну цивільну службу. Військкомат може відмовити у праві проходження альтернативної служби – у цьому випадку рішення може бути оскаржене через суд.

Батьківство

Інший цікавий і вартий уваги метод – батьківство. Якщо на першу дитину дається відстрочення до досягнення нею трирічного віку, то при народженні другої необхідність служити взагалі зникає. Звичайно ж, далеко не кожна молода людина готова до того, щоб утримувати двох дітей, та й родину в цілому.

Навчання у ВНЗ

Ще один спосіб, за популярністю не поступається медичному – навчання. Термін навчання у ВУЗі становить 5 років, навчання в аспірантурі – ще 3 роки. На весь термін навчання надається відстрочка. До закінчення аспірантури молодий чоловік напевно відсвяткує 27-річчя, і тому не підлягатиме призову.

Крім того, він може одержати вчений ступінь кандидата наук, а на людей з ученими ступенями призовні заходи не поширюються. Допомагають і військові кафедри, адже вже через 5 років з ВНЗ виходить не простий призовник, а офіцер запасу.

Законні способи не йти до армії

 • Прописка. Для зняття з військового обліку можна прописатися в ближньому зарубіжжі. При цьому ви можете залишитися українським громадянином і жити в Україні. Однак в армію вас не закличуть. Навіть якщо у вас немає нерухомості за кордоном, можна виписатися і ніде не прописуватися. Вас ніхто не знайде.
 • Військовий облік. Ви можете просто “забути” встати на військовий облік після досягнення 17-річного віку. За це вам нічого не буде, крім попередження. А можна зробити і по-іншому. Ви встаєте на облік, а потім знімаєтесь з нього і відправляєтеся в тривале відрядження (більше 6 місяців) за кордон (можна і в одну з країн СНД). На підтвердження відрядження ви приносите в військкомат довідку з місця роботи. У такому випадку вас автоматичнознімають з військового обліку.
 • Громадянство. При досягненні віку 18 років віднесіть до міліції заяву про вихід з громадянства України, і армія вам не загрожує. Але зробити це треба обов’язково до того, як ви отримали повістку з військкомату. Можна отримати громадянство якоїсь іншої країни. Однак у цьому випадку вас можуть призвати на службу новій батьківщині. У будь-якому випадку, при досягненні 27 років ви можете повернути собі українське громадянство. Процедура набуття громадянства і виходу з нього не настільки складна, як може здатися.
 • Іноземна служба. Можна домогтися звільнення від призову, пред’явивши довідку про те, що ви пройшли службу в армії іншої держави. Приміром, в Ізраїлі для туристів є спеціальні “армійські” тури. І там навіть можна отримати довідку про те, що ви відслужили в ізраїльській армії.
 • Здоров’я. Хвороб, володарі яких можуть отримати звільнення від служби, превелика безліч (Завантажте список хвороб). Але навіть якщо ви цілком здорові, можна потягнути час. Обстеження може зайняти рік-півтора. Причому вас не можуть направляти на обстеження у військові лікувальні заклади. Якщо ж лікарський висновок вас не влаштовує, то його можна оскаржити в медкомісії вищестоящого військкомату. А потім в Центральній військово-лікарській комісії Міноборони України. Ви можете оскаржити висновок і в судовому порядку. У будь-якому випадку ви таким чином отримаєте своєрідну відстрочку.
 • Сім’я. Ви маєте право на звільнення від призову в тому випадку, якщо ваші батько, мати, брат або сестра загинули (померли) внаслідок хвороби, отриманої під час військової служби. Раніше таке право було тільки у тих, чий рідний брат загинув під час проходження служби за призовом.
 • Батьківство. Право на відстрочку від призову має батько дитини віком до трьох років. Якщо ж ви неодружений і не встигли обзавестися дітьми, можете попросити мати-одиначку записати вас батьком її дитини. Для цього зовсім не обов’язково вступати в шлюб. А коли вашій дитині виповниться три роки, ви зможете уникнути армії, спираючись на інше положення закону – про право на відстрочку для батьків, які виховують дитину без матері до досягнення дитиною 18 років. Правда, для цього вам з дружиною доведеться розіграти маленький спектакль в суді. Судова практика така, що після розлучення подружжя дитина найчастіше залишається з матір’ю. Вам же необхідно переконати суддів, щоб вони присудили дитину вам. Для цього ваша дружина повинна відмовлятися від дитини, всіляко доводити суддям, що вона погана мати і не має коштів на утримання дитини. Ви ж, навпаки, повинні всіляко підтверджувати свої батьківські якості. Як тільки дитину віддадуть вам, ви з судовими документами відправляєтеся до воєнкома. Йому не залишається нічого, як дати вам відстрочку. А як тільки вам виповниться 27 років, ви можете знову одружитися на своїй дружині. Від армії звільняється також батько двох і більше дітей. Правда, якщо у вас повноцінна сім’я і ви не батько-одинак, то навіть якщо ви закінчили вуз з військовою кафедрою, вас все одно закличуть. Незалежно від кількості дітей та їх віку відстрочки таким призовникам тепер не надаються.
 • Догляд. Одержати відстрочку можуть ті, хто доглядає за батьком, матір’ю, дружиною, рідним братом, рідною сестрою, дідусем, бабусею або усиновлювачем, які є пенсіонерами, неповнолітніми, інвалідами 1 і 2 груп, а також потребують за висновком ЛКК постійного стороннього догляду (допомоги , нагляді). При цьому вони повинні бути самотніми. Доводити, що у ваших утриманців є родичі, повинен військкомат. Раніше до членів сім’ї ставилися не тільки близькі родичі, а й інші особи, з якими ви спільно проживаєте і зареєстровані в одному житловому приміщенні.
 • Кримінальна справа. Як це не дивно, але такий спосіб досить популярний серед “пацифістів”. Можна вибрати яку-небудь безпечну статтю. Наприклад, за образу представника влади при виконанні вам загрожує штраф від 50 до 100 мінімальних зарплат, або обов’язкові роботи на строк від 120 до 180 годин, або виправні роботи на строк від б місяців до одного року. А якщо у вас є знайомі в органах, то при вмілому підході до справи воно може тягнутися, поки вам не виповниться 27 років.
 • Вчений ступінь. Всі українські кандидати та доктори наук звільнені від призову.
 • Навчання. Ви можете отримати відстрочку як студент денного відділення коледжу (гімназії) або вузу. Причому не обов’язково державної. Головне, щоб навчальний заклад мав акредитацію (раніше цього не вимагалося). Однак ті, хто вступив до неакредитованого закладу до вступу нового закону в силу, має право розраховувати на таку відстрочку. Адже закон зворотної сили не має. Так що тепер ви можете отримати відстрочку при отриманні освіти хоч двічі, якщо, закінчивши один вуз, тут же поступите в іншій (зрозуміло, з державною акредитацією). Але відстрочки ви маєте право отримати, якщо вступаєте до ВНЗ відразу після школи, а не прийшли з коледжу, наприклад. Також відстрочка зберігається в тому випадку, якщо ви переводилися з одного вузу до іншого і брали одну академічну відпустку. Зберігається відстрочка і для аспірантів очної форми навчання. На весь період навчання та захисту дисертації. Після чого вас вже ніхто не потурбує.
 • Робота. Якщо ви лікар або вчитель, оформились на роботу в “сільську місцевість”, то отримаєте право на відстрочку. Працювати треба за спеціальністю, отриманою у вузі. І головне – повний робочий день. Крім того, право на відстрочку ви маєте, якщо влаштувалися на роботу в ДПС. Правда, ДПС приймає всього 1000 пільговиків на рік. Нарешті, можна влаштуватися в органи внутрішніх справ, податкову поліції і на митницю.Tags: , ,

Category: Інше

Коментарі (0)

Залишити коментар