Як навчитись писати вірші

Душа не дає спокою! Почуття потребують виходу! Для людей творчих це щасливі хвилини. Справжні поети для вираження свого внутрішнього стану без праці підбирають потрібні слова і рими. Рядки так і ллються на папір. Людям, не досвідченим у віршуванні, це вдається складніше. Слова на розум приходять не ті, почуття незабаром губляться, а результат праці часом здається смішним.

У мене для вас хороша новина! Не важливо, на якому рівні ви знаходитеся в даний момент. Написання віршів – це навик, який можна і потрібно розвивати. Досягти майстерності чи ні – це ваш вибір. Ви все ж зважилися? Тоді поїхали!

Магічна формула віршування 

Вона формулюється так: ЗНАТИ + ВІДЧУВАТИ + УЯВЛЯТИ = ТВОРИТИ 

Розглянемо докладніше кожен з цих пунктів.

Знати 

Що таке потрібно знати, щоб писати краще? Перш за все, згадаємо, що ми знаємо про ритміці вірша. Під віршованим розміром розуміють правила чергування ненаголошених і наголошених складів у рядку. Віршовані розміри діляться на двоскладові (хорей та ямб) і трискладові (дактиль, амфібрахій і анапест). Саме ритм відрізняє вірші від прози. Ми не будемо детально розглядати цей пункт. В Інтернеті ви зможете знайти опис кожного віршованого розміру з прикладами.

Так, етап вивчення ритмів може здатися нудним і складним. Але головне, навчитися їх відчувати і розрізняти. Вам не доведеться годинами думати про те, який тип слів підходить до вибраного розміру. Як тільки ви відпрацюєте навик, все піде набагато легше.

А чи потрібно це взагалі, адже багато благополучно складають вірші і без знань теорії? Вирішувати вам. Пам’ятайте, що, освоївши ритміку, ви попрощаєтеся з нескладними віршами.

Ще одним секретом є знання і застосування різних художніх засобів. Метафора, метонімія, гіпербола, алегорія, порівняння – ось лише невеликий перелік образотворчих прийомів, що дозволяють зробити вірші менш плоскими.

Потужним імпульсом для вас стане щоденне читання віршів. Це дуже важливий етап! Без нього не сподівайтеся створити що-небудь варте. Не виключено, що і Шевченко не зміг би стати геніальним поетом, якщо б не читав надзвичайно багато. Ви самі відчуєте, як після прочитання улюбленого поета почнете говорити віршами. Намагайтеся чергувати класику і творчість сучасних авторів. Знайомство з різними стилями і формами підвищить якість ваших віршів і зробить їх менш однорідними.

Відчувати 

Природно, що пишуть завжди про те, що хвилює. Вірші, «написані інтелектом», без душі, не зможуть залучити нічиєї увагу. Навіть для вас вони не будуть представляти ніякої цінності. Зробіть почуття головною домінантою вашої творчості. Думки, направляються живим почуттям, стануть точнішими, слова – яскравішими. Запитуйте себе: «Що саме я відчуваю в даний момент?»

Уявляти 

Розвиток уяви, образного та асоціативного мислення – необхідний навик, який дозволить вам створювати несподівані й чіпляють образи. У когось він розвинений добре. Але якщо ви відчуваєте, що тут ваше слабке місце, почніть його тренувати. Від цього великою мірою залежить рівень ваших віршів.

Корисні поради 

1. Підвищуйте загальну грамотність. Ваші вірші викличуть сміх, якщо в них будуть порушення в узгодженнях членів речення, неправильні вживання причетних і дієприкметникових зворотів і тому подібні помилки. Виправити їх у віршах часто неможливо.

2. Рими повинні бути точними. У хорошій римі збігається і наголошена голосна, і наступні за нею згодні. Якщо спочатку вам складно їх вигадувати, зверніться до електронних словників рим.

3. Розширюйте свій словниковий запас. Все просто: читайте-читайте-читайте! Книги – це не тільки джерело інтелектуальних знань, але й джерело слів для вашого лексичного запасу. Підвищення словникового запасу – шлях до свободи! Також корисно буде звертатися до словників синонімів.

4. Пишіть якомога частіше. Ваш рівень майстерності безпосередньо залежить від того, як часто ви практикуєтеся. Напишіть 100 віршів, і декілька з них, повірте, будуть приголомшливими. Пам’ятаєте слова Е. Хемінгуея: «Я пишу одну сторінку шедевра на дев’яносто одну сторінку лайна, а потім моя мета – викинути лайно в сміттєву корзину».

5. Пишіть звернення. Виникає питання: про що писати? А чи знаєте ви, що послання – це цілий жанр літературних творів. Всі великі поети-класики писали віршовані звернення. Вам завжди є що сказати вашим друзям, так чому б не зробити це у вигляді вірша? Їм буде приємно, повірте.

Як тільки ви почнете застосовувати ці рекомендації, ваша майстерність віршування різко підвищиться. Ви заощадите час і більше не будете входити в творчий ступор. Успіхів вам!Tags: , , , , , ,

Category: Інше

Коментарі (1)

  1. Igor коментує:

    Можна ще для підбору рими скористатись сайтами-римівниками. Це на той випадок якщо вже зовсім фантазія зникла) Наприклад http://rhymester.org/

Залишити коментар