Як користуватись компасом? Види компасів

Компас винайшли китайці багато століть тому. Сьогодні цей цікавий прилад використовують, в основному, моряки і мандрівники. Однак і звичайній людині цікаво дізнатися, як користуватися компасом.

Компасом називається пристрій, за допомогою якого орієнтуватися на незнайомій місцевості стає простіше. Він може бути магнітним або електронним. Зустрічається також гірокомпас.

Як користуватися магнітним компасом 

Магнітний компас – це коробочка, в центрі якої є намагнічена стрілка із сталі і камінь агат (для зменшення тертя). Є гальмо, яке не дозволяє стрілці робити зайвих коливання.
Особливістю такого компаса є те, що він має постійні магніти, які взаємодіють з магнітним полем Земної кулі. Якщо бути точніше, то стрілка компаса завжди збігається з лінією магнітного поля Північного полюса, тобто дивиться на північ. Відповідно, другий кінець цієї стрілки вказує на південь.


Отже, як користуватися магнітним компасом? Ми точно знаємо, що для цього достатньо відпустити важіль гальма. Стрілка сама вкаже на північ. Щоб дізнатися, де схід чи захід, потрібно візуально провести перпендикуляр до стрілки. Схід буде праворуч, а захід – зліва.

Кожна сторона світла позначена на лімбі компаса відповідними літерами: N (північ),  S (південь), E (схід), W (захід). Крім того, за годинниковою стрілкою вказані поділки в п’ять-п’ятнадцять градусів від 0 до 360 градусів. Північ відповідає 0 градусів.

Увага: показання магнітного компаса можуть не відповідати дійсним, якщо користуватися цим приладом поруч з лініями електропередач або біля залізної дороги.

Як користуватися електронним компасом

Серед сучасних варіацій компасів електронний компас є найскладнішою. Вся справа в тому, що він дозволяє визначати координати за участю систем супутникової навігації. Кому підходить такий компас? Як правило, мандрівники-аматори ним не користуються. Адже не в кожному лісі можна знайти кіоск з батарейками або розетку. Тому ми точно знаємо, що електронний компас – це прилад для професіоналів.


Як користуватися компасом типу гірокомпас

На питання – як користуватися компасом в лісі – відповімо: за допомогою стандартного магнітного компаса. Гірокомпас – це доля капітанів суден і служб, що працюють з системами навігації. Показання компаса даного виду пов’язані з географічним Північним полюсом. Звичайні компаси реагують на полюс магнітний.
Саме тому гірокомпас – частина рульової системи морських суден, а не аксесуар підкорювача природи.


Як правильно користуватися компасом

Щоб не заблукати в самий невідповідний момент, потрібно точно знати, як правильно користуватися компасом. Зокрема, вміти перевіряти його працездатність до початку походу. Для цього прилад слід покласти на рівну площину і почекати, поки стрілка забере статичне положення. Далі помічаємо, на якому розподілі стрілка заспокоїлася.

Беремо металевий предмет і підносимо його до корпуса. Стрілка починає коливатися. Предмет слід швидко прибрати і відзначити для себе той поділ, у якого стрілка зупиниться. Якщо перший і другий показники збігаються, можна вирушати в подорож. Якщо ні – в магазин за новим компасом.

Як правильно користуватися компасом: поради бувалих туристів

Від правильності показань компаса залежить день мандрівника. Тому важливо дотримуватись деяких порад бувалих туристів.

По-перше, завжди ставити стрілку на гальмо після використання приладу. Цей захід дозволить продовжити термін служби компаса.

По-друге, навчитися користуватися картами. Карта, компас, спостережливість – три складові захоплюючого і безпечного походу.Tags: , , , , , ,

Category: Інше

Коментарі (0)

Залишити коментар