Що не можна говорити людині, охопленій негативними емоціями

Людина, що знаходиться в стані тривожного розладу тої чи іншої мірі тяжкості , фактично , втрачає контроль над своїм життям. Механізм, що допомагає нам відчути небезпеку і вжити рішучих дій в екстремальній ситуації , починає давати збої в сучасному світі. Це ж відноситься і до цілком буденних речей – нападів злості , гніву , страху , паніки , відчаю і так далі.

images

Навколишні , бачачи людини в такому стані , намагаються якось підтримати і допомогти їй порадами , і часто ці поради скоріше шкідливі , ніж корисні.

За словами Скотта Біа , психолога в клініці Клівленда , брак розуміння такого стану оточуючими і їх неправильні дії можуть тільки посилити ситуацію , роблячи вихід з нестабільного стану ще складніше.

Багато доречних , на вашу думку , речей , які можна сказати в такій ситуації , викликають парадоксальний ефект – тривога тільки посилюється. Це схоже на хиткі піски . Чим більше різких зусиль ви вживаєте для того , щоб вибратися , тим глибше вас засмоктує . Говорячи в такій ситуації людині банальне « заспокойся » , з великою ймовірністю ви посилити його тривогу або паніку.
Насправді , існують більш ефективні способи надання допомоги , не посилювати при цьому стан людини.

1 . Не переживай через дурниці

Те , що ви вважаєте нісенітницею , може бути дуже важливим у світі іншої людини. Намагаючись надати ситуації позитивні , світлі відтінки , ви насправді принижуєте щось дуже важливе для цієї персони . Перш ніж говорити подібне , спробуйте увійти в систему переконань іншої людини. У стані тривоги або паніки все має велике значення.

Не треба переконувати людину в неістотності події. Замість цього необхідно застосувати тактику заохочення. Нагадайте їй , що подібне відбувалося з нею раніше , і вона чудово справлялась з цими емоціями . Це сприяє подоланню поточного стану і виходу з нього.

2 . Заспокойся

Проблема таких станів у тому , що вони , найчастіше, не піддаються контролю. Людина рада би заспокоїтися , але вона просто не може. Потрібна спеціальна підготовка і робота над собою , щоб ось так , по команді , взяти під контроль свій емоційний стан .

Кейт Хампріс , психіатр з університету Стенфорда , пропонує замінювати шаблонні неефективні фрази на слова – заклики до дії. Може , прогуляємося в парку? Помедитуєм? Займемося чимось разом? Заспокійливе заняття відволіче людину.

3 . Просто зроби це

Більшою мірою такі ситуації ставляться до різного роду страхів і фобій . Хтось моторошно боїться літати , а як аргумент чує дражливе «просто зроби це ». Проблема в тому , що заклик до дії під тиском або з намаганням взяти на слабо можуть посилити страх , викликавши важкий напад паніки.

Хампріс радить використовувати ще один парадокс нашого мислення , кажучи фрази на кшталт « мені шкода , що з тобою таке відбувається ». Співчуття в цьому випадку створює у людини відчуття, ніби йому не потрібно боротися з нападом емоцій , і з цього моменту він починає заспокоюватися.

4 . Все буде добре

Говорячи цю заяложену фразу , ви , фактично , ніколи не домагаєтеся потрібного заспокійливого ефекту. Все тому , що вам не повірять. А з чого все буде добре ? Спроба вселити непідтверджену нічим впевненість може поліпшити ситуацію всього на кілька секунд , а потім людина швидко проаналізує все зі своєї позиції і, не знайшовши і не почувши причин , за якими все дійсно буде добре , ще глибше занурюється в розпач .

Як би дивно це не звучало , але , на думку Біа , саме можливість прийняти своє занепокоєння , замість того , щоб намагатися вигнати його , може надати куди кращий ефект .

5 . Зі мною те ж саме

Ще одна поширена техніка , яка має на увазі переконання в тому , що вам зараз так само погано . Навіть якщо ви дійсно відчуваєте той же стрес , тривогу або подібні емоції , то вам , в будь-якому випадку , не варто зациклюватися на цьому стані. Ви всі чудово знаєте , що депресія заразна. Варто побути разом з людиною у такому стані, і сам мимоволі починаєш відчувати емоційний занепад .

При спробі підтримати іншого на правах « рівності станів » , існує ризик створити « взаємне підживлення » одне одного негативними емоціями. Не варто сумувати разом. Оптимальним буде спільне відволікання на якусь позитивну дію : ті ж спільні прогулянки й інше проведення часу .

6 . Випий

Тут навіть говорити нічого не потрібно. Напитися і забутися – це щонайповніше марення . У короткостроковій перспективі , тобто ось прямо зараз , допомогти може , але в довгостроковій призведе до алкоголізму та клінічної депресії. З часом поточні емоційні проблеми « за підтримки » алкоголю лише посиляться .

7 . Я щось не те зробив ?

Найжахливіше , коли від негативних емоцій страждає близька людина . Якщо ви не є причиною , то все одно будете схильні припускати наявність і своєї провини в тому , що відбувається . Це може призвести до спроб контролювати емоції людини , що призведе лише до поглиблення проблеми . Ви усвідомлюєте , що всі ваші зусилля не приносять результату , і відчуваєте злість , або розчарування. Опустивши руки , ви відстороняєтеся від проблеми в цілому, і близька вам людина починає відчувати себе знехтуваною , кинутою , винуватим у тому , що його емоційні проблеми заважають іншим.

Єдиним вірним способом допомогти є відмова від спроб придушувати і контролювати емоції рідних людей. Підтримка – це те , що потрібно від вас в подібній ситуації , і попередні поради допоможуть вам вести себе більш коректно .Tags: , , ,

Category: Психологія

Коментарі (0)

Залишити коментар